Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Akcjonariuszy Elektrimu pewnie ta wiadomość nie zaskoczy: wierzyciele po raz kolejny grożą spółce wnioskiem o upadłość. Według raportu Międzynarodowej Organizacji Konsultantów ds. Organizacji, znów czeka nas boom w branży IT. Eksperci szacują, że w 2004 roku liczba zidentyfikowanych wirusów komputerowych wzrosła o 50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Co mają wspólnego chińska firma Lenovo, amerykańska przeglądarka internetowa Google, słowacki rząd premiera Mikulasa Dzurindy i spożywcza grupa Maspex z Wadowic?

PULS BIZNESU

Wniosek o upadłość pewny jak w banku

Akcjonariuszy Elektrimu pewnie ta wiadomość nie zaskoczy: wierzyciele po raz kolejny grożą spółce wnioskiem o upadłość. W najbliższych tygodniach do sądu gospodarczego może trafić wniosek o upadłość Elektrimu. Wierzyciele spółki, właściciele obligacji o wartości około 500 mln euro, twierdzą, że nie otrzymali w terminie odsetek, a więc warszawska spółka złamała umowę regulującą spłatę długu.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=325381 (dostęp płatny)

Branża IT będzie się rozwijać

Według raportu Międzynarodowej Organizacji Konsultantów ds. Organizacji, znów czeka nas boom w branży IT, natomiast stabilizuje się sektor opieki zdrowotnej. Co pół roku Międzynarodowa Organizacja Konsultantów ds. Organizacji (ICCO), wydaje Globalny Raport - najważniejszy barometr branży public relations.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=325360 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Płatne WWW w "NYT"?

"New York Times" rozważa wprowadzenie opłaty za dostęp do swej internetowej edycji. Czytelnicy internetowego "NYT" płacą za dostęp do starszych materiałów archiwalnych.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050110/ekonomia/ekonomia_a_47.html

Optymizm LG

LG Electronics, koreański producent sprzętu domowego, spodziewa się zwiększenia w 2005 r. sprzedaży o 5 bln KRW, do 30 bln KRW (28 mld USD).

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_050110/ekonomia/ekonomia_a_36.html

GAZETA PRAWNA

Wirusy coraz groźniejsze

W zeszłym roku gwałtownie zwiększyła się ilość i aktywność wirusów komputerowych. Eksperci szacują, że w 2004 roku liczba zidentyfikowanych wirusów komputerowych wzrosła o 50 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Firmy zajmujące się ochroną komputerów znalazły ponad 100 tys. typów komputerowych "robaków".

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1371&dok=1371.6.561.2.6.3.0.1.htm

GAZETA BANKOWA

Zapobiegliwa aplikacja

Ryzyko awarii sprzętu jest równie groźne dla banku, jak ryzyko ataku wirusa komputerowego. Jednak okazuje się, że podstawowa forma profilaktyki, jaką jest profesjonalne testowanie aplikacji, nadal pozostaje w powijakach.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,8206,142,art.html

Prokom Śląski

Największa polska firma komputerowa do tej pory - przynajmniej takie było powszechne przekonanie - angażowała się w bankowość tylko za pośrednictwem spółek z grupy. Teraz rozpoczęła współpracę z jednym z największych banków.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,8203,142,art.html

WPROST

Co nas czeka: 2005-2015

Co mają wspólnego chińska firma Lenovo, amerykańska przeglądarka internetowa Google, słowacki rząd premiera Mikulasa Dzurindy i spożywcza grupa Maspex z Wadowic? Lenovo, które pod koniec 2004 r. wykupiło produkującą pecety część IBM, zdobywając 8 proc. światowego rynku komputerów osobistych, to wizytówka rozpędzonej gospodarki Chin. Debiut Google 19 sierpnia 2004 r. na nowojorskiej giełdzie Nasdaq (inwestorzy kupili papiery spółki za 1,67 mld USD) odegnał ostatnie złe wspomnienia krachu dotcomów sprzed czterech lat, który zapoczątkował światową recesję. Google to wizytówka prężnej i nowoczesnej gospodarki USA.

http://www.wprost.pl/ar/?O=71861