Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Internet znów jest dochodowy... przynajmniej za oceanem. Telefony komórkowe mocno przyspieszyły, ale dokąd tak pędzą ? Czy będzie rewolucja w zarządzie TP SA? System fiskalny dziurawy jak sito - luka prawna uwalnia spółki komandytowo-akcyjne od płacenia podatku.

GAZETA WYBORCZA

eBay i Amazon - płynie strumień zysków

Dwie czołowe światowe spółki handlu internetowego - serwis aukcyjny eBay i hipermarket Amazon - dobitnie pokazują, że biznes ten pozwala zarabiać coraz większe pieniądze. Przynajmniej za oceanem (s. 23)

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2039364.html

Przyspieszenie w komórkach

Rekordowe zyski i sprzedaż telefonów. Producenci popularnych komórek znajdują się w mocno już rozpędzonym pociągu. Coraz łatwiej jednak z niego wypaść lub pomylić się i wysiąść na niewłaściwej stacji. Najbliższa stacja to 3G. (s. 28)

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2039362.html

RZECZPOSPOLITA

Zmiany w TPSA

Bertrand le Guern, wiceprezes Telekomunikacji Polskiej SA, odchodzi z firmy i rozpoczyna pracę we France Telecom w Paryżu. 29 maja na zgromadzeniu akcjonariuszy TP SA dojdzie do zmian w składzie rady nadzorczej, a po WZA zbierze się nowa rada i formalnie odwoła wiceprezesa le Guerna.

PULS BIZNESU

Ale luka!

Wiele wskazuje na to, że wspólnicy spółek komandytowo-akcyjnych mogą uniknąć podatku dochodowego. I to legalnie. Od 1 stycznia 2001 r. można w Polsce zakładać spółki komandytowo-akcyjne. Prawnicy zachwalają je jako idealną formę inwestowania, szczególnie pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa rodzinne. Nie ma ich zbyt wiele, bo szacuje się, że przez trzy lata powstało zaledwie kilkanaście. A szkoda. Pojawiają się bowiem opinie, że wspólnicy (akcjonariusze) takich podmiotów mogą unikać płacenia podatków dochodowych. I to legalnie. (s. 4)

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=wiadomosci&id=290440

GAZETA BANKOWA

Blask, lecz bez błysku?

Przed wejściem do UE warto porównać wydatki na informatyzację instytucji finansowych w kandydujących krajach. W poszerzonym gronie liczyć się będzie podejście do nowych technologii.

http://www.gazetabankowa.pl/dzialy_gb_3/instrumenty/teleinformatyka/0,5658,142,art.html

WYNIKI FINANSOWE

Dziś 1 kw. 2004 podsumuje spółka EDS. Transmisji w internecie można posłuchać pod adresem:

http://www.eds.com/call/index.shtml