Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Mogą być problemy z realizacją planów prywatyzacyjnych - uważa IBnGR. W styczniu br. rósł nasz eksport i import - podaje NBP. UE ukarze Microsoft. Konkurenci PTC już zapowiadają odpowiedź na Heyah. Oracle otrzymał zastrzeżenia Komisji Europejskiej do przejęcia PeopleSoft. JTT Computer ma do 10 maja czas na porozumienie z wierzycielami.

GAZETA PRAWNA

Triumf św. Biurokracego

W związku ze zmianą numerów kont bankowych, podatnicy, którzy podali w zgłoszeniu identyfikacyjnym do urzędu skarbowego taki numer, muszą dokonać jego aktualizacji. Niektóre urzędy wymagają jednak dodatkowo przy składaniu aktualizacji NIP dostarczenia wszystkich dokumentów, wymaganych przy zgłoszeniu identyfikacyjnym. (s. 1, 2, 5,http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1161&dok=1161.6.3.2.1.1.0.1.htm )

Procedury – skomplikowane i czasochłonne

Jak ocenia Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, przeszkodą w planowanej przez ministerstwo skarbu w br. prywatyzacji 211 przedsiębiorstw mogą być skomplikowane procedury. (s. 9,http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1161&dok=1161.28.3.2.9.3.0.3.htm )

Eksport nadal szybko rośnie

Styczeń br. był dobry dla polskiego eksportu i importu. Mimo recesji u naszych głównych partnerów handlowych, wartość polskich towarów sprzedawanych tam nadal szybko rośnie – wynika ze wstępnego bilansu płatniczego opublikowanego przez NBP. (s. 9,http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/6.html?numer=1161&dok=1161.6.3.2.1.3.0.1.htm )

RZECZPOSPOLITA

UE ukarze Microsoft

Dziś spodziewane jest orzeczenie UE o złamaniu przez Microsoft regulacji antytrustowych i nałożeniu na firmę sankcji. Komisja może nałożyć obowiązek podzielenia się informacjami z konkurencyjnymi producentami serwerów oraz udostępnienia producentom komputerów wersji systemu Windows bez wbudowanego oprogramowania do obsługi plików multimedialnych. (s. B 1)

Kto odpowie na wyzwanie

Nowy tzw. przedpłacony plan taryfowy Polskiej Telefonii cyfrowej – Heyah jest dziś najtańszy na rynku usług przepłaconych. PTC liczy na pozyskanie 700 tys. klientów na nową usługę. Konkurenci zapowiadają odpowiedź – w kwietniu pojawi się nowy plan taryfowy POP w PTK Centertel. Podobną zapowiedź wystosował do klientów Simplusa Plus GSM. (s. B 1,http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040315/ekonomia/ekonomia_a_3.html )

Zastrzeżenia do przejęcia PeopleSoft

Oracle otrzymał od Komisji Europejskiej listę zastrzeżeń do planowanego przejęcia konkurenta – firmy PeopleSoft za 9,4 mld USD. Zastrzeżenia nie zostały upublicznione. (s. B 3)

PULS BIZNESU

CSS zamierza kupić trzy firmy

Computer Service Support planuje przejęcie trzech niewielkich firm z branży IT. W dwóch zamierza nabyć wszystkie udziały, w trzeciej znaczną ich część. W związku z planowanymi akwizycjami CSS nie wyklucza emisji akcji skierowanej do kadry menedżerskiej przejmowanych spółek. (s. 10)

Dojdzie do reaktywacji?

JTT Computer ma do 10 maja czas na porozumienie z wierzycielami. Długi firmy sięgają 60 mln zł. Największym i najtrudniejszym wierzycielem jest Kredyt Bank. W razie powodzenia układu firma chce uzyskać 20 – 30 mln zł przychodów w roku bieżącym i sprzedać ok. 20 tys. komputerów. W czasach normalnej działalności JTT uzyskiwał ok. 400 mln zł przychodów i zatrudniał 300 pracowników. (s. 11,http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls_dzis&id=283161 )