Poniedziałkowy Przegląd Prasy

TP może do 2005 roku zapłacić za pozostałe 50% akcji WP nawet 560 mln zł. Highwood złożył pozew przeciwko nowym akcjonariuszom Elektrimu. Opóźniają się z braku środków projekty internetowych Wrót Polski. Tylko niskie stopy pomogą firmie - stwierdza główny ekonomista ABN AMRO.

PULS BIZNESU

TP musi zapłacić 560 mln zł za przejęcie Wirtualnej Polski

Według nieoficjalnych informacji PB, z niejawnej części umowy akcjonariuszy wynika, że przejęcie pozostałych 50% akcji portalu może do 2005 roku Telekomunikację Polską kosztować jeszcze 560 mln zł. Cena opcji byłaby zatem pięciokrotnie wyższa od tej, którą TP zapłaciła przejmując wcześniej 50% udziałów WP. Już teraz wiadomo bowiem, że WP przekroczy wszystkie progi rozwoju zapisane w umowie a łączna wartość portalu przekroczy 280 mln USD. Wiceprezes TP, Bertrand Le Guern zapowiedział, że zamierza regnegocjować umowę i przejąć akcje WP szybciej, ale za mniejsze pieniądze. Zainteresowani - m.in. założyciele portalu, Prokom i fundusz inwestycyjny TCF nie chcieli się wypowiadać. (s. 6)

Highwood atakuje

Highwood Partners złożył pozew domagając się anulowania wszystkich uchwał podjętych przez nowych akcjonariuszy Elektrimu z Polsatem na czele. 4 kwietnia br. doszło m.in. do zmian w radzie nadzorczej pozwalającej Polsatowi przejąć kontrolę nad holdingiem. Highwood szuka argumentów, że Polsat i TCF działają w zmowie. (s. 6)

Wrota Polski opóźniają się

Wdrożenie programów pilotażowych Wrota Polski opóźnia się z powodu braku środków. Obecnie prowadzone są prace nad regionalnymi Wrotami Małopolski i Wrotami Podlasia, mają one umożliwiać rozliczanie przez Internet podatków, wnoszenie składek ubezpieczeniowych, deklaracji celnych czy udziału w zamówieniach publicznych. (s. 9)

Tylko niskie stopy pomogą firmom

W rozmowie z PB, Zsolt Papp, główny ekonomista ABN Amro powiedział m.in., że "realne stopy procentowe w Polsce mają się nijak do sytuacji gopspodarczej - są po prostu za wysokie". Dodał też m.in., że sektor publiczny hamuje wzrost gospodarczy. Komentują raport Banku Światowego mówił, że "eksperci BŚ nie dają tandetnych recept w stylu "trzeba ciąć deficyt budżetowy". Wręcz przeciwnie - pokazują, jak wydawać pieniądze publiczne, by pomagało to potrzebującym i gospodarce.". (s. 10)

GAZETA WYBORCZA - WSJ Europe

Nie sztuka firmy połączyć, sztuka je ściśle zintegrować

Szef jednego z działów Compaqa sądził, że wie, czego po fuzji z HP może się spodziewać: długiego oczekiwania na informację o redukcji swojego etatu. Tymczasem już w cztery dni po podpisaniu transakcji fuzji pokonał "dublera" z HP i został szefem połączonego działu sprzedaży. Równie szybko nowy HP-C pozbył się innych dublujących się linii produktowych oraz etatów i rozpoczął prace nad morale załogi. (s. 30)