Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Poniedziałkowy Przegląd Prasy

TP może do 2005 roku zapłacić za pozostałe 50% akcji WP nawet 560 mln zł. Highwood złożył pozew przeciwko nowym akcjonariuszom Elektrimu. Opóźniają się z braku środków projekty internetowych Wrót Polski. Tylko niskie stopy pomogą firmie - stwierdza główny ekonomista ABN AMRO.

PULS BIZNESU

TP musi zapłacić 560 mln zł za przejęcie Wirtualnej PolskiWedług nieoficjalnych informacji PB, z niejawnej części umowy akcjonariuszy wynika, że przejęcie pozostałych 50% akcji portalu może do 2005 roku Telekomunikację Polską kosztować jeszcze 560 mln zł. Cena opcji byłaby zatem pięciokrotnie wyższa od tej, którą TP zapłaciła przejmując wcześniej 50% udziałów WP. Już teraz wiadomo bowiem, że WP przekroczy wszystkie progi rozwoju zapisane w umowie a łączna wartość portalu przekroczy 280 mln USD. Wiceprezes TP, Bertrand Le Guern zapowiedział, że zamierza regnegocjować umowę i przejąć akcje WP szybciej, ale za mniejsze pieniądze. Zainteresowani - m.in. założyciele portalu, Prokom i fundusz inwestycyjny TCF nie chcieli się wypowiadać. (s. 6)

Highwood atakujeHighwood Partners złożył pozew domagając się anulowania wszystkich uchwał podjętych przez nowych akcjonariuszy Elektrimu z Polsatem na czele. 4 kwietnia br. doszło m.in. do zmian w radzie nadzorczej pozwalającej Polsatowi przejąć kontrolę nad holdingiem. Highwood szuka argumentów, że Polsat i TCF działają w zmowie. (s. 6)

Wrota Polski opóźniają sięWdrożenie programów pilotażowych Wrota Polski opóźnia się z powodu braku środków. Obecnie prowadzone są prace nad regionalnymi Wrotami Małopolski i Wrotami Podlasia, mają one umożliwiać rozliczanie przez Internet podatków, wnoszenie składek ubezpieczeniowych, deklaracji celnych czy udziału w zamówieniach publicznych. (s. 9)

Tylko niskie stopy pomogą firmomW rozmowie z PB, Zsolt Papp, główny ekonomista ABN Amro powiedział m.in., że "realne stopy procentowe w Polsce mają się nijak do sytuacji gopspodarczej - są po prostu za wysokie". Dodał też m.in., że sektor publiczny hamuje wzrost gospodarczy. Komentują raport Banku Światowego mówił, że "eksperci BŚ nie dają tandetnych recept w stylu "trzeba ciąć deficyt budżetowy". Wręcz przeciwnie - pokazują, jak wydawać pieniądze publiczne, by pomagało to potrzebującym i gospodarce.". (s. 10)

GAZETA WYBORCZA - WSJ Europe

Nie sztuka firmy połączyć, sztuka je ściśle zintegrowaćSzef jednego z działów Compaqa sądził, że wie, czego po fuzji z HP może się spodziewać: długiego oczekiwania na informację o redukcji swojego etatu. Tymczasem już w cztery dni po podpisaniu transakcji fuzji pokonał "dublera" z HP i został szefem połączonego działu sprzedaży. Równie szybko nowy HP-C pozbył się innych dublujących się linii produktowych oraz etatów i rozpoczął prace nad morale załogi. (s. 30)