Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Cięcia budżetowe uderzą w informatykę... Kryzys dopadł LG w Polsce... Kontrowersyjny internetowy serwis finansowy... Nowy patent Microsoftu - komórka zamiast komputera?... Jakie prawa mają klienci e-sklepów... Telekonferencja pięć razy tańsza niż spotkanie na żywo... Przez cyberprzestępców tracimy bilion dolarów rocznie...

COMPUTERWORLD

Klęska Internetu?

Co zostało z nadziei na demokratyzującą i kontrolującą media rolę Internetu po latach jego funkcjonowania?

http://p1.idg.pl/r/b49a5

3 specjalności IT, którym nie straszne cięcia wynagrodzeń

Z analiz przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie wynika, że średnia wysokość wynagrodzenia specjalistów ds. IT spada. Trend spadkowy jest obserwowany po raz pierwszy od połowy 2004 roku. Cięcia pensji nie dotyczą jednak trzech specjalności.

http://p1.idg.pl/r/9a6c3

Nowy patent Microsoftu - komórka zamiast komputera?

Microsoft opatentował urządzenie, które ma umożliwić rozszerzenie możliwości telefonów komórkowych za pomocą komputerowych urządzeń peryferyjnych - m.in. myszy, monitora i klawiatury. Dzięki temu, dysponujące wystarczającą mocą obliczeniową, terminale przenośne miałyby pełnić funkcje mniej wydajnych stacji roboczych.

http://p1.idg.pl/r/2fc14

MSP STANDARD

Ile zarabia polski informatyk?

Mimo pierwszych objawów spowolnienia rok 2008 był okresem dwucyfrowych wzrostów wynagrodzeń. Na czele najlepiej zarabiających nadal są pracownicy branży telekomunikacyjnej i IT.

http://p1.idg.pl/r/08b65

Faktury VAT będzie można przesyłać zwykłym e-mailem

Jeśli z dyrektywy o VAT znikną przepisy dotyczące dodatkowych wymagań wobec faktur elektronicznych, fakturę będzie można wysłać zwykłym e-mailem, bez konieczności użycia bezpiecznego podpisu elektronicznego.

http://p1.idg.pl/r/066ca

RZECZPOSPOLITA

Kontrowersyjny internetowy serwis finansowy

Kontomierz.pl nie spodoba się bankom. Nowy serwis WWW chce wypełnić informacyjną lukę między bankowością elektroniczną a jej klientami.

http://www.rp.pl/artykul/67344,256914_Kontrowersyjny_internetowy_serwis_finansowy.html

Jakie prawa mają klienci e-sklepów

To konsument pokrywa koszty zwrotu towaru kupionego w sieci. Sklep internetowy ma za to obowiązek przyjąć go z powrotem i zwrócić pieniądze.

http://www.rp.pl/artykul/55732,256064_Jakie_prawa_maja_klienci_e_sklepow.html

750 tys. gości papieskiego YouTube'a

Prawie 750 tysięcy internautów weszło w ciągu pierwszych sześciu dni na oficjalną stronę Benedykta XVI na portalu YouTube - poinformował rzecznik Stolicy Apostolskiej ksiądz Federico Lombardi.

http://www.rp.pl/artykul/62956,256005_750_tys__gosci_papieskiego_YouTube_a.html

To nie wyskok Palikota, winne było Google

Ta witryna może wyrządzić szkody na Twoim komputerze - pojawiało się, gdy w okno wyszukiwania Google wpisaliśmy "blog Janusza Palikota". Przestraszyliśmy się, że to kolejny pomysł kontrowersyjnego posła. Byliśmy w błędzie.

http://www.rp.pl/artykul/62956,256503_To_nie_wyskok_Palikota__winne_bylo_Google.html

GAZETA PRAWNA

Telekonferencja pięć razy tańsza niż spotkanie na żywo

Szukając szybszych sposobów komunikacji z rynkiem, ale i oszczędności, spółki zamiast organizować tradycyjne konferencje prasowe czy walne wspólników, sięgają po tele- i wideokonferencje.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/110850,telekonferencja_piec_razy_tansza_niz_spotkanie_na_zywo.html

Jak zarobić na pożyczaniu w serwisach social lending

Lokaty bankowe już nie kuszą oprocentowaniem, na giełdzie tanieją akcje. Jeśli mamy trochę gotówki, możemy ją pożyczyć za pośrednictwem Internetu. Oprocentowanie sięga nawet 26 proc.

http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/110599,jak_zarobic_na_pozyczaniu_w_serwisach_social_lending.html

GAZETA WYBORCZA

Kryzys dopadł LG w Polsce. Nie wywiąże się z umowy?

1400 pracowników fabryki Heesung w Biskupicach Podgórnych wysłano w piątek na przymusowe trzydniowe urlopy wypoczynkowe. Wcześniej wolne miała załoga LG Electronics. Z powodu kryzysu koncern chce zmienić umowę o pomocy publicznej. Dzięki temu mogliby zatrudnić mniej ludzi, niż obiecali rządowi.

http://wyborcza.pl/1,82244,6224815,Kryzys_dopadl_LG_w_Polsce__Nie_wywiaze_sie_z_umowy_.html

GAZETA.PL

Przez cyberprzestępców tracimy bilion dolarów rocznie

Eksperci ostrzegają, że zagrożenie ze strony cyberprzestępców staje się coraz poważniejsze. Specjalne rozmowy na ten temat odbyły się w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w szwajcarskim Davos. Straty powodowane przez cyberprzestępców sięgają biliona dolarów rocznie.

http://gospodarka.gazeta.pl/IT/1,33405,6223160,Przez_cyberprzestepcow_tracimy_bilion_dolarow_rocznie.html

PULS BIZNESU

Robimy oszczędności? No to oberwą informatycy

Miała być informatyczna rewolucja i wielkie pieniądze. Zapowiedzi trafiły na podatny grunt, po czym wpadły w budżetową dziurę.

http://www.pb.pl/Default2.aspx?ArticleID=527ed7c9-a100-49a9-9483-ec49fb8097f4&open=sec

PARKIET

Qumak-Sekom zarobił więcej, niż prognozował

Portfel zamówień ma wartość 167 mln zł, o 20 procent wyższą niż w tym samym okresie 2008 roku. Dlatego zarząd spółki oczekuje, że tegoroczne obroty będą o co najmniej 10 proc. wyższe niż rok temu.

http://www.parkiet.com/artykul/7,777354_Qumak_Sekom_zarobil_wiecej__niz_prognozowal_.html