Poniedziałkowy Przegląd Prasy

eTel szuka, w celu akwizycji, providera działającego w Polsce. Wraca więc temat przejęcia przez irlandzką grupę Internet Partners, którego właściciel - KPNQwest - właśnie pada.

PARKIET

Nie ma katastrofy

Mimo wypowiedzenia ZE PAK umowy kredytowej przez kilka banków, Elektrim nadal liczy, że uda mu się zorganizować konsorcjum, które udzieli pożyczki niezbędnej do sfinansowania modernizacji zakładów. „Banki wyrażają chęć podjęcia dalszych rozmów, być może w innym składzie. Musimy jednak ostatecznie uporać się z zadłużeniem, tak by banki uznały nas za firmę wystarczająco mocną, by była stroną umowy” – powiedział Maciej Radziwiłł, prezes Elektrimu. (s. 1)

Capital Partners zainwestuje w 5-8 spółek

Do 30 mln zł zamierza zainwestować w tym roku drugi na rynku publiczny fundusz venture capital. Capital Partners zamierza m.in. przejąć do końca roku dwóch integratorów (odpowiednio 60% i 51%), oraz kupić 30% akcji kolejnego. (s. 5)

Zmiana nazwy na mBank

28 czerwca br., na WZA Banku Częstochowa dojdzie do zmiany nazwy spółki na mBank. Do BCz przeniesiona zostanie działalność internetowego mBanku, pozostającego obecnie w strukturach BRE Banku. Akcjonariusze będą głosowali także sprawę nowej emisji, która umożliwi podniesienie kapitału od 56,3 mln do 70 mln zł. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Internet jednoczy się ze starą ekonomią

Po internetowej gorączce, na rynku pozostało jedynie kilka firm, których głównym źródłem przychodów jest Internet. Sektor B2C poniósł najcięższe straty: upadła połowa portali horyzontalnych, notowane na giełdzie Interia i Hoga straciły od początku obecności na parkiecie odpowiednio 67% i 51%. (s. 3)

Rynek telekomunikacyjny – krok do tyłu

NOM rozpoczął wystawianie rachunków abonentom TP S.A., którzy korzystali od lipca ub. roku z jego usług przy połączeniach międzymiastowych. NOM opierał swoje działanie na przekonaniu, że to TP S.A. powinna fakturować użytkowników NOM. Paradoksalnie na skraj bankructwa doprowadził NOM swoimi działaniami URT. Regulator utwierdzał spółkę w przekonaniu o prawidłowej interpretacji uregulowań prawnych dotyczących wspólnego fakturowania usług NOM przez TP S.A. (s. 4)

PULS BIZNESU

eTel nadal szuka providera

eTel Group myśli o przejęciu providera działającego w Polsce. Irlandzka grupa może powrócić do rozmów o przejęciu Internet Partners, którego właściciel, holendersko - amerykański KPNQwest, właśnie bankrutuje. (s. 4)