Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma do wtorku zadecydować, czy wypowie umowę na wykonanie systemu IACS polskiemu HP. W sobotę HP wydało oświadczenie informujące, że jest gotowe do renegocjacji umowy dotyczącej budowy i obsługi systemu.

PARKIET

Agora i KGHM mogą zaskoczyć rynek

Zdaniem analityków, Agora i KGHM są jedynymi spółkami WIG 20, które mogą zaskoczyć negatywnie wynikami za IV kwartał. W wielu przypadkach spółek IT, Agory czy KGHM wyniki będą zniekształcone przez utworzone rezerwy. (s. 1, 4)

Spekulacyjny wzrost Netii

Akcje Netii wzrosły po informacji o porozumieniu pomiędzy Telią i Warburg Pincus o ponad 4,4%. Warburg przystał na konwersję długu na akcje nowej emisji Netii. Główni udziałowcy czekają teraz na reakcję obligatariuszy Netii. (s. 2)

Apexim proponuje redukcję długów lub akcje

Apexim zaproponował w postępowaniu układowym redukcję 25% wierzytelności do 10 tys. zł i 48% długów powyżej tej kwoty. Pozostała część długów miałaby zostać spłacona w 12 miesięcznych ratach (do 10 tys.) lub 10 półrocznych (większe wierzytelności). Propozycja Apeximu przewiduje też zamianę zadłużenia na akcje nowej emisji. (s. 4)

PULS BIZNESU

Elektrim nie spieszy się z obligacjami

Umowa pomiędzy Elektrimem i Merill Lynch w ramach której bank miał pomóc holdingowi w planie restrukturyzacji zadłużenia jest praktycznie martwa. Tymczasem doradcą Elektrimu jest Klesch & Co, z którym umowa została podpisana na maksymalnie dwa lata. Nie wiadomo, czy nowy prezes Elektrimu Jacek Krawiec wypowie umowę z londyńską firmą, tak jak chcieli tego obligatariusze. (s. 9)

RZECZPOSPOLITA

Hewlett-Packard gotów negocjować

"Rz" dotarła do protokołu NIK z 23.01 w sprawie systemu IACS. Według protokołu źródłem nieporozumień w sprawie systemu IACS między Polską i UE jest brak partnerskiej współpracy. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji ma zadecydować do wtorku czy wypowie umowę HP, wykonawcy systemu. Kontrolerzy NIK relacjonują m.in. błędy strony polskiej - jednym z nich jest karuzela stanowisk z udziałem Maksymiliana Delekty, który najpierw był szefem komisji przetargowej a następnie prezesem jednej ze spółek pracujących przy tworzeniu systemu. W sobotę HP wydało oświadczenie stwierdzające, że jest gotowa renegocjować umowę. (s. B 1)