Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Prawdopodobnie BRE i Vivendi porozumiały się już co do zmian w radzie i zarządzie Elektrimu. Sprzedaż ET przyniesie holdingowi według oceny analityków minimum 1,3 mld zł.

PARKIET

OFE w natarciu

Pod koniec roku OFE były największym udziałowcem ComputerLandu, posiadając 25,46% akcji spółki. Fundusze posiadają ponadto kilkunastoprocentowe udziały w Prokomie, ComArchu, CSS i Taleksie. O ile udziały w dużych podmiotach, jak CL czy Prokomie, da się uzasadnić fundamentalnie, zdziwienie analityków budzi fakt zaangażowania funduszy w mniejsze spółki IT. (s. 1)

Zmiany w Elektrimie i sprzedaż ET przesądzone

Przedstawiciele BRE i Vivendi najprawdopodobniej porozumieli się co do zmian w radzie i zarządzie Elektrimu. Prawdopodobnie znane już są także warunki, na jakich Vivendi odkupi 49% akcji w Elektrim Telekomunikacja. Analitycy prognozują, że sprzedaż przyniesie ET przyniesie Elektrimowi od 1,3 mld zł do 650 mln EUR. (s. 1, 2)

TP Internet kupi 6% Getina

W ramach zawartej między Getinem i spółką Otwarty Rynek Elektroniczny (zarządzającą platformą Marketplanet), firmy będą wspólnie obsługiwać transakcje na rynku B2B. Telekomunikacja Polska odkupi ponadto od dotychczasowych właścicieli 6% akcji Getina. (s. 4)

PULS BIZNESU

MI odroczy spłacanie telekoncesji do czerwca

Ministerstwo Infrastruktury zadecyduje dzisiaj o odroczeniu spłaty rat koncesyjnych niezależnych operatorów do końca czerwca 2002 roku. Termin poprzedniego odroczenia spłaty rat minął 20 stycznia br. (s. 3)

ITI chce zadebiutować na giełdzie do końca roku...

Debiut ITI na GPW w 2002 roku nie jest wcale przesądzony - czas i wielkość emisji holding uzależnia od poprawy sytuacji na rynku. ITI czeka ponadto na zgodę KPWiG na dopuszczenie akcji do obrotu publicznego. Ważność prospektu ITI upływa 30 września br., możliwość przedłużenia związana jest z zamiarem uzupełnienia przez ITI danych finansowych o zaudytowane wyniki za trzy pierwsze kwartały 2001. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

Komputerowy kryzys

Sprzedaż komputerów osobistych spadła w ubiegłym roku po raz pierwszy od 1985 roku, wynika z danych Gartner Dataquest. Według GD, najtrudniejszy będzie początek roku, poprawa, niekoniecznie znacząca może nadejść w II poł. roku. Ten pesymizm podziela m.in. Microsoft, która obecnie spodziewa się spadku sprzedaży komputerów w bieżącym kwartale, choć dotychczas zakładał wzrost. (s. 5)