Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Wezwanie Netii do sprzedaży obligacji spółki analitycy oceniają jako niezbyt atrakcyjne. Do redukcji zatrudnienia o 1/3 przymierza się Onet.

PARKIET

Mało atrakcyjna oferta

Netia ogłosiła wezwanie mające na celu skup własnych obligacji po 11% - 14% nominału. Firma chce skupić do 85% obligacji, o wartości ok. 850 mln EUR. Zdaniem analityków, powodzenie wezwania jest mało prawdopodobne. (s. 1, 3)

Onet.pl zwolni 1/3 pracowników

W I poł. br. portal Onet.pl odnotował 13,2 mln zł straty netto. Łącznie z wydawnictwem Pascal i firmą OPM portal odnotował 35,8 mln zł przychodów. Zarząd portalu zapowiedział nową strategię na czasy „ochłodzenia koniunktury”, która zakłada m.in. zwolnienie 80 z 240 zatrdudnionych osób. (s. 10)

PRAWO I GOSPODARKA

Netia walczy z długiem

Netia ogłosiła wezwanie do sprzedaży swoich obligacji, których łączna wartość sięga 3,3 mld zł. Firma zaproponuje za nie prawdopodobnie nie więcej niż 15% wartości nominalnej. Oznacza to, że spółka gotowa jest wyłożyć na ten cel do 490 mln zł. Według analityków, obligatariusze są w stanie więcej zyskać wobec bankructwa spółki. Powodzenie transakcji spowodowałoby poważne oddłużenie Netii. (s. 10)

PZU pozbył się Elektrimu

BRE Bank odkupił od PZU Życie obligacje Elektrimu za 220,5 mln zł. PZU zażądało wcześniejszego wykupu obligacji pod koniec września, gdyż Elektrim - jak twierdzi towarzystwo ubezpieczeniowe - Elektrim złamał warunki umowy oddając kontrolę nad Elektrimem Telekomunikacją Vivendi. (s. 10)

PULS BIZNESU

Sherwood odpadł z informatyzacji PZU

W przetargu o kontrakt na informatyzację PZU, wartym 1 mld zł, pozostało dwóch graczy: Computer Sciences Corporation i TIA/Accenture. Z przetargu odpadł Sherwood, którego partnerem w Polsce jest Softbank. (s. 8)

GAZETA WYBORCZA

Viva Las Vegas

Tegoroczne targi Comdex odwiedzi prawdopodobnie 150 tys. osób - o 1/4 mniej niż w ub. roku. Na targach pokaże się ok. 2000 wystawców, ale nie będzie takich firm jak np.. IBM, Dell, czy Gateway. Ze względu na wymogi bezpieczeństwa, na targi nie można wnosić m.in. laptopów. (s. 30)