Poniedziałkowy Przegląd Prasy

W ciągu miesiąca rozpocznie się rekrutacja do kolejnego panelu badawczego na polskim rynku internetowym. W panelu TNS OBOP i NetValue weźmie udział 3 tys. gospodarstw domowych i 1 tys. użytkowników Internetu z pracy.

PARKIET

Dwa wnioski o upadłość

Elektrim porządkuje grupę – do sądu wpłynęły wnioski o upadłość dwóch spółek. Jeszcze rok temu firmy te były przedmiotem ciekawych operacji. W grudniu 2000 roku do Polish Phonesat wniesiono aportem 316 mln zł w postaci aktywów dwóch spółek. Kapitał zakładowy jednej z nich (VPN Service) wynosił 10 tys. zł, a drugiej (Internet Polska) 100 tys. zł. Wyceniono je natomiast wówczas na odpowiednio 287 mln zł i 28,7 mln zł. (s. 2)

MCI akceptuje inwestora dla JTT

Fundusz, który jest głównym właścicielem JTT Computer (posiada w nim obecnie 40% udziałów), zgodził się na wejście do spółki amerykańskiego niwestora Enterasys Networks. Po podwyższeniu, wielkość udziałów MCI spadnie do 30%. Według informacji funduszu, nadal nie zapadły natomiast decyzje w sprawie Poland.com. Prezes MCI nie wykluczył złożenia wniosku o postępowanie układowe. (s. 5)

Kogo wybiorą Polskie Badania Internetu?

W ciągu miesiąca rozpocznie się akcja rekrutacyjna do panelu badawczego typu user centric, który wespół z NetValue przygotowywać ma TNS OBOP. Przyszłe badania konkurują z I-metrią oraz Nielsen/NetRatings o kontrakt z PBI. W skład panelu TNS OBOP i NetValue wejdzie 3 tys. gospodarstw i 1 tys. internautów w zakładach pracy. (s. 9)

Fundamentaliści zaatakowali polskiego Edisona?

W nocy ze środy na czwartek hackerzy przeprowadzili zmasowany atak na serwery spółki Edison, kontrolowanej w 51% przez Prokom Interent. Firma to wyłączny partner w Polsce General Electric w zakresie usługi elektronicznej wymiany danych (EDI). Analiza logów wykazała, że ataku dokonano m.in. z terenu Iranu. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Spór o faktury w telekomunikacji

W opinii przedstawicieli Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych, rozporządzenie ministra łączności, według którego operator międzystrefowy może uwidaczniać swoje usługi na rachunku własnym lub operatora strefowego, jest sprzeczne z ustawą o podatku VAT. (s. 7)

Wniosek o upadłość spółki

4Media, dawny Chemiskór, nie wywiązuje się ze zobowiązań wobec dawnych pracowników. W skierowanym do PG pismie, byli pracownicy 4Media zapowiadają złożenie do końca października br. wniosku o upadłość firmy. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Możemy już surfować po milionach witryn

Według raportu Online Computer Library Center (OCLC), do końca tego roku w światowym Internecie będzie 8,7 mln serwisów. 36% z nich to witryny poubliczne. Wśród tych ostatnich, najwięcej jest serwisów informacyjnych (15,5%) i naukowo-technicznych (14,2%). (s. 28)