Poniedziałkowy Przegląd Prasy

10 września odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Optimusa, które zdecyduje o podziale firmy na dwie części: technologiczną i portalową.

PRAWO I GOSPODARKA

Rentowne aukcje sieciowe

Jednym z niewielu przedsięwzięć internetowych, na których można zarobić w Sieci, są aukcje internetowe. Polskie serwis aukcyjny Allegro.pl jest jednym z najcenniejszych skarbów brytyjskiej spółki QXL Ricardo (prowadzącej witryny aukcyjne w 13 krajach Europy. Przewiduje się, że już w 2002 roku polski serwis zacznie przynosić zyski. Obecnie Allegro.pl posiada ok. 250 zarejestrowanych użytkowników. (s. 5)

Zły drugi kwartał

O blisko 2% zmniejszyły się w drugim kwartale br. przychody amerykańskich firm z e-handlu. Zdaniem analityków, nie powinno to negatywnie wpłynąć na trwający od kilku lat w USA wzrost sprzedaży online – ich zdaniem obniżenie wskaźników w ostatnim czasie jest zjawiskiem jednorazowym. W Polsce wciąż bardzo niewiele osób dokonuje zakupów w Internecie – z ostatniego raportu TNS OBOP wynika, że decyduje się na to jedynie 5% internautów. (s. 5)

Optimus podzieli się 10 września

10 września odbędzie się walne zgromadzenie akcjonariuszy Optimusa, które zdecyduje o podziale firmy na dwie części: technologiczną (w której pozostaną m.in. serwis, produkcja oraz dystrybucja komputerów) i portalową (której głównym elementem będzie portal Onet.pl). Wiadomo już, że nad częścia portalową kontrolę przejmie ITI Holdings. (s. 11)

GAZETA WYBORCZA

Wielki Brat za kasę

W czasie drugiej edycji emitowanego przez stację TVN programu Big Brother za dostęp do stron internetowych programu trzeba będzie zapłacić. Przygotowaniem serwisu internetowego zajmie się tym razem portal Onet.pl (wcześniej, w czasie pierwszej edycji, zajmował się tym należący do TP S.A. Portal.pl). Na razie nie wiadomo jeszcze, ile będzie kosztował dostęp do stron „Big Brothera”. (s. 29)

Lubieżne dotcomy

Ogólnoświatowy kryzys tzw. „nowej gospodarki” sprawił, że coraz więcej firm internetowych coraz częściej ucieka ku jednymu z najpewniejszych sposobów zarabiania w Sieci – pornografii. Nie tak dawno amerykańskie media informowały, że erotyką zajmuje się portal Yahoo! Jego władze nie wytrzymały jednak presji opinii publicznej i po kilku dniach zrezygtnowały z nowej oferty. Nie wiadomo dokładnie, ile wart jest polski rynek erotyczny online – jednak zdaniem przedstawicieli polskich dotcomów, oglądalność takich seriwsów jest jedną z najwyższych. (s. 31)

PULS BIZNESU

Optimus nie weźmie STGroup

STGroup nie ma co liczyć w najbliższym czasie na wejście kapitałowe Optimusa – wynika z nieoficjalnych informacji dziennika. Według analityków, wrocławskiemu dystrybutorowi bardzo zależy na pozyskaniu silnego partnera – szybkie znalezienie inwestora to jedno z założeń planu ratunkowego firmy. ”Znaczenie tej umowy dla wyników STG jest wyolbrzymiane przez prasę i analityków” twierdzą jednak przedstawiciele STGroup. (s. 8)