Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Na fali teleinformatycznej bessy pogłębił się pesymizm analityków co do losów Netii.

PARKIET

Netii grozi plajtaKurs Netii spadł w zeszłym tygodniu o 45% a analitycy prześcigają się w coraz to niższych rekomendacjach dla spółki. Bank Morgan Stanley uznał, że akcje Netii nie maja wartości dodatniej, DI BRE Banku ocenia na 39% szansę na bankructwo operatora. Wobec sytuacji na rynkach finansowych 350 mln USD, których potrzebuje Netia, może być trudno do zaakceptowania nawet dla jej udziałowca – Telii. Jednak niektórzy analitycy uważają, że są to nazbyt pesymistyczne prognozy. Przypominają, że nikt nie wróżył upadku Netii podczas internetowej hossy, kiedy kursy były wysokie, ale sytuacja finansowa operatora niewiele lepsza. Wszyscy przyznają, że kluczowa będzie decyzja Telii, ale i że niskie wyceny Netii pozwolą szwedzkiemu koncernowi tańszym kosztem przejąć kontrolę nad polskim operatorem. (s.1,2)

STGroup bez uprzywilejowaniaSTGroup zamierza znieść uprzywilejownie akcji serii A w wyniku czego udział akcji notowanych na GPW w kapitale spółki wzrośnie do 79,5%. Zarząd pragnie także zmiany statutu, który pozwoli mu na podniesienie kapitału zakładowego w formie kapitału docelowego. Kapitał może wzrosnąć maksymalnie o 13,6 mln zł, ale termin emisji akcji nie jest jeszcze znany. (s.3)

GAZETA WYBORCZA

W sieci bez kablaCoraz popularniejszy staje się na świecie system łączności bezprzewodowej Wi-Fi. Pozwala on na dostę do Internetu urządzeń oddalonych o kilkadziesiąt-kilkaset metrów od stacji bazowej, bezpośrednio podłączonej do Sieci. System pozwala na szybszą transmisję danych niż technologia UMTS i zdaniem niektórych może jej poważnie zagrozić. Nie powinien jednak rywalizować z technologią Bluetooth, która posłuży prawdopodobnie nieco innym celom. Szansą wejścia Wi-Fi na rynek masowy jest przyłączenie się Microsoftu i Intela do promującej go organizacji WECA. W Polsce w ciągu 12 miesięcy Apple sprzedał 50 stacji bazowych i 250 kart do przenośnych urządzeń obsługujących technologię Wi-Fi. Zainteresowanie przejawiają hotele, centra biznesowe i lotniska. (s.19)

PULS BIZNESU

Lycos zrezygnował z inwestycji w PolsceWedług nieoficjalnych informacji Lycos Europe ostatecznie zrezygnował z wejścia na polski rynek. Ma być to związane z planami upublicznienia jego współwłaściciela – grupy Bertelsmanna – i koniecznością uporządkowania aktywów koncernu. (s.4)

Operatorzy telewizji kablowej łączą się...Po ostatniej fali konsolidacyjnej na rynku telewizji kablowej ustalił się ranking, w którym na głowę ilością abonentów bije konkurencję UPC PTK. Za nią znajdują się kolejno Vectra, Multimedia Sieci i Aster City. Prawdopodobnym scenariuszem jest dalsze umacnianie drugiej i trzeciej firmy, następnie ich fuzja a potem być może połączenie z UPC PTK. W wyniku tego powstałby operator telekomunikacyjny, zdolny rzucić wyzwanie TP S.A., nawet w dziedzinie usług głosowych. Na przeszkodzie konsolidacji może stanąć brak środków finansowych operatorów kablowych. (s.7)

Do usług certyfikacyjnych trzeba będzie dopłacaćKilkanaście podmiotów, które wedle deklaracji zamierzają zajmować się wydawaniem elektronicznych certyfikatów będzie zapewne długo dopłacać do tego typu przedsięwzięcia. Uruchomienie usługi wymaga co najmniej 1 mln USD, a że trudno liczyć na duże zapotrzebowanie w grę wejdą jeszcze koszta promocji. Przepisy ustawy o e-podpisie skutecznie przyczyniają się do zniechęcenia potencjalnych użytkowników, wprowadzając aż pięć różnych kategorii podpisów. (s.23)

RZECZPOSPOLITA

Agora na zakupachAgora może kupić Parkiet Media – wydawcę Parkietu i serwisu internetowego Parkiet Online. Ten ostatni może zostać włączony do Gazety .pl (s.B2)