Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Gazety pełne są doniesień o kolejnych aspektach porozumienia Elektrimu z Vivendi. BiznesNet natomiast zyska wsparcie MCI Management w swej sieciowej ekspansji.

GAZETA WYBORCZA

Co za numerOd 1 lipca konkurencyjni wobec TP S.A. operatorzy mogą świadczyć usługi międzystrefowe. Na razie jedynym, który przystąpił do rywalizacji na tym rynku jest Niezależny Operator Międzystrefowy. Jego przedstawiciele uważają, że TP S.A. nie spełnia wymagań URT, które by ułatwiły, bądź w ogóle umożliwiły, wybór usług konkurencyjnych operatorów. (s.23)

PULS BIZNESU

TP S.A.: operatorzy mają przestać oferować VoIPWładze TP S.A. zażądały od firm telekomunikacyjnych, aby zaprzestały świadczyć międzynarodowe usługi za pośrednictwem technologii VoIP. Zdaniem TP S.A. łamie to jej ustawowy monopol w dziedzinie połączeń międzynarodowych. Przedstawiciele konkurencyjnych operatorów odpierają te zarzuty, a popiera ich Ministerstwo Łączności. (s.3)

Arena zażąda od Tel-Energo 70 mln złPortal złożył pozew, w którym żąda wypłacenia odszkodowania za nie dojście do skutku publicznej emisji akcji. Przedstawiciele Areny twierdzą, że sposób w jaki prezes Tel-Energo zanegował współpracę obu firm był sprzeczny z dobrymi obyczajami. Ponieważ projekt Areny zakładał powstanie konkurencyjnej wobec TP S.A. firmy dostępowej, to zarząd portalu uważa, że postępowanie Tel-Energo ugodziło w ogólnospołeczne dobro i żąda od operatora charytatywnej wpłaty w wysokości 500 tys. zł. (s.4)

Spółki IT nie odbiją się do końca 2001 rokuAnalitycy zgodnie przewidują nie najlepsze wyniki spółek IT w II kw. br. Liderem pozostanie Prokom, którego zysk i rentowność, nieco gorsze niż w I kw. br., pozostaną na dobrym poziomie dzięki zwiększeniu ilości drobnych kontraktów.

i ComputerLand powinny utrzymać wyniki na poziomie z poprzedniego okresu, podzielone są natomiast zdania co do Softbanku. Firmie raczej nie udało się przełamać złej passy, ale na poprawę wyników finansowych wpłynie zaksięgowanie zysku ze sprzedaży Net2Net duńskiemu TeleDanmark. Podobnie umowę leasingu swoich nieruchomości zaksięguje Optimus, ale wyniki za II kw. mogą się znacznie pogorszyć. Nieoficjalnie mówi się o kilkudziesięcioprocentowym spadku sprzedaży. Analitycy wskazują jednak na konsekwentne realizowanie strategii spółki przez nowy zarząd: odchodzenie od rynku PC w kierunku usług informatycznych. (s.8)

RZECZPOSPOLITA

Gładko, choć z przygodamiNa sobotnim WZA Elektrimu absolutorium otrzymał jedynie jeden członek poprzedniego zarządu (Jacek Walczykowski) i trzech członków byłej rady nadzorczej. Ponadto WZA zatwierdziło sprawozdanie finansowe za 2000 r., ale sprzeciwiło się projektowi statutowego umocnienia pozycji rady nadzorczej kosztem zarządu. Akcjonariusze pozytywnie wypowiedzieli się o przyjęciu propozycji Vievndi Universal. Padła opinia, że sojusz z DT był nie możliwy do przeprowadzenia ponieważ sądownie mogłoby go zablokować Vivendi. Akcjonariusze Elektrimu chcą, aby aktualny zarząd zakończył negocjacje z Vievndi, i aby nowy wybrano jesienią. (s.B3)

PARKIET

Murawski tak, raczej niePrzeciągają się negocjacje 4 Mediów z IB System, który miał by zostać przejęty przez medialny holding. Dzięki udziałom w tej spółce 4Media chcą wprowadzić na giełdę jedną ze swoich firm zależnych: Internet Operatora. Nie wiadomo czy dojdzie do negocjowanego porozumienia. (s.3)

Bankier.pl i BiznesNet połączą siły?Serwis ekonomiczny BeznesNet podpisał umowę o współpracy z MCI Management o publikowaniu treści w internetowym serwisie funduszu. Nie jest wykluczone, że nastąpi za tym współpraca BiznesNetu z należącym do portfela MCI wortalem finansowym Bankier. (s.3)