Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Amerykańskie przedsiębiorstwo KB Toys, handlujące zabawkami, nabyło za 3,4 mln USD prawa do nazwy witryny eToys, do niedawna jednego z dwóch największych sklepów online.

PRAWO I GOSPODARKA

eToys wiecznie żywy

Amerykańskie przedsiębiorstwo KB Toys, handlujące zabawkami, nabyło za 3,4 mln USD prawa do nazwy witryny eToys, do niedawna jednego z dwóch największych sklepów online. Wartość dotcomu, który zbankrutował w marcu br. w okresie rozkwitu działalności wynosiła ok. 10 mln USD. Na koniec stycznia br. jego zadłużenie wynosiło 274 mln USD. Teraz każdy odwiedzający witrynę eToys zostanie skierowany na stronę KBkids.com. (s. 5)

PULS BIZNESU

Arena zamierza uzyskać z emisji akcji 100-150 mln zł

Arena ogłosi 1 czerwca br. przedział cenowy akcji. Cena emisyjna zostanie przedstawiona najpóźniej 9 czerwca, a 20 czerwca portal chciałby zadebiutować na giełdzie. Arena liczy na 100-150 mln zł. Według prospektu emisyjnego gros przychodów portalu ma pochodzić z usług dostępowych, świadczonych przez spółkę zależną E-Connections, powołaną wspólnie z Tel-Energo. (s. 7)

Plus myśli o Tel-Energo

Tel-Energo ma wkrótce pozyskać inwestora. Jednak nowym właścicielem prawdopodobnie nie będzie konsorcjum utworzone przez Citibank, czyli podmiot, który posiadał wyłączność w sprawie zakupu pakietu akcji spółki. Nowy pomysł polega na powiązaniu Tel-Energo z Polkomtelem. Wartość Tel-Energo, według jedynej publicznej wyceny, wynosi 1,6 mld zł. Większość udziałów w spółce jest w rękach Skarbu Państwa. (s. 8)

W Polsce sprzedano ponad 1,3 mln komórek z WAP-em

Co szósty klient operatorów sieci komórkowych ma telefon z przeglądarką WAP. Ponad połowę kupili klienci Centertela, a najmniej, zaledwie 100 tys. takich aparatów, trafiło do użytkowników sieci prowadzonej przez Polkomtel. Wykorzystanie funkcji WAP jest jednak niezbyt duże, a przedstawiciele firm sami przyznają, że określenie WAP-u mianem mobilnego dostępu do Internetu było błędem i rozbudziło nadzieje, których ta technologia nie mogła spełnić. (s. 26)

PARKIET

Podział Optimusa w sierpniu?

BRE Bank i ITI przesunęły termin zwołania WZA Optimusa do 20 sierpnia br. Walne Zgromadzenie ma podjąć decyzję o podziale spółki na część portalową i technologiczną. Pomimo realizacji niektórych elementów umowy, w dalszym ciągu nie jest przesądzone, czy w br. na giełdzie będą notowane dwie nowe firmy powstałe z podziału Optimusa. (s. 3)

GAZETA WYBORCZA

Wielka gra

Microsoft chce podbić rynek gier wideo. Na promocję swojej konsoli XBox ma przeznaczyć rekordową kwotę 500 mln USD. Gra idzie jednak nie tylko o rynek konsol, ale także o wpływy ze sprzedaży gier i serwisów internetowych. Według różnych ocen wartość światowego rynku gier wideo ocenia się na 10-20 mld USD rocznie. (s. 30)