Poniedziałkowy Przegląd Prasy

UBS Warburg obniżył wycenę Polkomtelu aż o 23%. Zdaniem analityków szwajcarskiego banku inwestycyjnego, operator jest obecnie wart 4,4 mld USD, czyli o 1,3 mld USD mniej wynosiła ostatnia wycena.

PRAWO I GOSPODARKA

Infotech personalny

Wczoraj rozpoczęły się w Warszawie Branżowe Targi Pracy Intech, skierowane do wysokiej klasy specjalistów z branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Imprezę, już po raz trzeci, organizuje firma Fairtaile. (s. 5)

Do końca tego roku aż 850 gimnazjów

W tegorocznym budżecie przeznaczono 102 mln zł na zakup komputerów dla szkół. Minister edukacji, Edmund Wittbrodt, zapowiedział, że uda się w tym roku wyposażyć ok. 850 gimnazjów w 10-stanowiskowe pracownie internetowe. Zamierza też wyposażyć w podobne klasy 373 licea ogólnokształcące. (s. 5)

Vivendi nie chce opuścić Polski

Vivendi oświadczył, że nie ma zamiaru pozbyć się swoich udziałów w Polskiej Telefonii Cyfrowej i Bresnan International Partners (Poland). Zapowiedział wytoczenie kolejnych procesów Elektrimowi. 14 marca Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił wniosek Francuzów, którzy chcieli m.in. by Elektrim zaniechał wszelkich transakcji z Deutsche Telekom. Vivendi zwrócił się w tej sprawie do polskiego sądu w związku z pozwem, jaki złożył przeciwko Elektrimowi do sądu arbitrażowego w Londynie. (s. 12)

PULS BIZNESU

UBS: Polkomtel jest wart 5 mld zł mniej

UBS Warburg obniżył wycenę Polkomtelu aż o 23%. Zdaniem analityków szwajcarskiego banku inwestycyjnego, operator jest obecnie wart 4,4 mld USD, czyli o 1,3 mld USD mniej wynosiła ostatnia wycena. Obniżenie wartości spowodowane jest przede wszystkim kosztami związanymi z UMTS, wysokimi wydatkami na rozwój i promocję GSM oraz opóźnieniem we wprowadzaniu usług transmisji danych. (s. 7)

Invest-Bank ma miniportal

Invest-Bank stworzył portal informacyjny dla pracowników banku, aby mogli na bieżąco śledzić trendy na rodzimym rynku finansowym. Dostawcą systemu zarządzania wiedzą Info-Net jest firma Alma Internet. Z portalu korzystać będzie 1,5 tys. pracowników banku. (s. 8)

Rynek aukcji w Internecie szybko zwiększa wartość

Na początku marca 2001 r. na polskojęzycznych internetowych serwisach aukcyjnych licytowano ponad 100 tys. produktów. Jeszcze 8 miesięcy wcześniej liczba licytowanych w Sieci przedmiotów nie sięgała nawet 7 tys. Liderem rynku pozostaje Allegro, należące do QXL Poland. Jego udział w łącznej liczbie licytacji prowadzonych w Internecie spadł przez z 85% do ok. 70%. Kolejne miejsca zajmują serwisy prowadzone przez Click & Buy, Easy Net oraz One Two Internet. (s. 22)

PARKIET

Manipulacje kursem Optimusa?

W piątek obroty na walorach Optimusa wyniosły ponad 103 mln zł. Były one wyższe od łącznych obrotów na TP S.A., PKN, Elektrimie i BSK. Tak wysoki obrót był jednak wynikiem zaledwie dwóch transakcji, przeprowadzonych na początku sesji. Można domniemywać, że w zeszłym tygodniu kurs Optimusa był sztucznie zawyżany, by w piątek można było dokonać transakcji pakietowych po atrakcyjnej cenie. Mimo wysokich obrotów kurs Optimusa spadł o 10,4%. Na zakończenie sesji akcje spółki wyceniono na 60 zł. (s. 1)

Prokom konsoliduje integratorów

Prokom Software zwiększył udział w Ster-Projekcie z 7,85% di 11,69% głosów. Akcje odkupił od Prokomu Investments. Cena nabycia wynosiła 22 zł za akcję. Na piątkowej sesji giełdowej akcje spółki wyceniono na 14,7 zł. Ster-Projekt jest drugą, po Softbanku, giełdową spółką informatyczną, w którą zaangażował się Prokom. (s. 4)