Poniedziałkowy Przegląd Prasy

Po raz pierwszy w Polsce zademonstrowano naziemną telewizję cyfrową. W ramach promocyjno-handlowej akcji Telestrada swoje możliwości pokazał TP EmiTel.

GAZETA WYBORCZA

TP S.A. ma maszty i apetyt

Po raz pierwszy w Polsce zademonstrowano naziemną telewizję cyfrową. W ramach promocyjno-handlowej akcji Telestrada swoje możliwości pokazał TP EmiTel - samodzielna jednostka organizacyjna grupy kapitałowej TP S.A., kontrolująca maszty nadawcze w Polsce. TP S.A. twierdzi, że jest gotowa na inwestycje w polską sieć telewizji cyfrowej. Budowa sieci ogólnopolskiej, która oferowałaby wyłącznie programy stacji telewizyjnych już istniejących, kosztowałaby według szacunków EmiTel ok. 200 mln zł. Odbiór naziemnej telewizji cyfrowej wymaga specjalnej przystawki, która zamienia sygnał cyfrowy na analogowy. Przedstawiciele EmiTelu mają zamiar, po rozpoczęciu regularnej emisji cyfrowej, dzierżawić przystawki telewidzom. (s. 30)

Użyteczne, ale drogie

Internauci są skłonni kupować książki w formie elektronicznej tylko wtedy, jeśli będą tańsze od tradycyjnych. Jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec stycznia br. przez Knowledge Systems &Research dla Arthura Andersena, mimo że ponad 40% amerykańskich internautów patrzy na e-książki łaskawym okiem, popyt na nie wciąż jest niewielki. Głównym powodem jest ich zbyt wysoka cena. Internauci nie mają również ochoty kupować specjalnego oprogramowania i sprzętu do korzystania z elektronicznych tomów oraz odczytywać ich treści z małego ekranu. Badani internauci cenią sobie natomiast możliwość szybkiego ściągnięcia z Sieci nowości wydawniczych i łatwość wyszukiwania badanych słów lub fragmentów. (s. 30)

PULS ZNESU

Emax zamierza wejść na giełdę w maju 2001

Emax, poznańska firma z branży IT, zamierza przeprowadzić publiczną emisję akcji. Główną przesłanką tej decyzji była chęć zdobycia środków na dalszy rozwój grupy Emax. Grupa kapitałowa Emax powstała dwa lata temu, w momencie przejęcia wrocławskiego Winuela. W ubiegłym roku grupa powiększyła się o dwa nowe podmioty: Maxelektronik z Zielonej Góry i Bi.com z Katowic. Emax złożył prospekt emisyjny w grudniu ub. r., obsługę emisji powierzono Domowi Maklerskiemu BMT z Poznania. (s. 13)

NCR Polska dostarczy Cisco do NASK

Firma NCR Polska oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa podpisały umowę dotyczącą pierwszego etapu modernizacji sieci szkieletowej NASK. Umowa przewiduje przebudowę dziesięciu głównych węzłów wraz z połączeniem międzynarodowym sieci w oparciu o przełączniki ATM Catalyst 8540 firmy Cisco Systems. W sieci NASK zostanie też zastosowany system zarządzający Cisco Info Center, umożliwiający realizację kontraktów z abonentami typu Service Level Agreement. Pierwszy etap modernizacji sieci NASK ma się zakończyć w połowie 2001 r. (s. 22)

PRAWO I GOSPODARKA

Internetem do ZUS

Dzisiaj wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Od tej pory pracodawcy zatrudniający więcej niż 20 pracowników będą musieli przesyłać składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych jedynie w formie bezgotówkowej, podobnie drogą elektroniczną trzeba będzie przekazywać do ZUS deklaracje rozliczeniowe i inne dokumenty. Program służący do tego celu udostępni ZUS. (s. 7)

PARKIET

4,3 mld USD za Polkomtel

Analitycy CDM Pekao S.A. wycenili wartość polskich operatorów komórkowych. Zdaniem specjalistów, przy założeniu funkcjonowania czterech operatorów UMTS wartość Polkomtela kształtuje się na poziomie 4,3 mld USD. Utrzymanie natomiast trzech operatorów powoduje jej wzrost do 5,2 mld USD. Wartość Centertela analitycy oszacowali na 4,19 mld USD lub 5 mld USD. (s. 5)