Ponad 10 mld pobrań torrentów w serwisie Mininova

Minonova.org, jeden z najpopularniejszych serwisów udostępniających torrenty odnotował dzisiaj pobranie 10-miliardowego pliku .torrent.

W ubiegłym roku Mininova.org odnotowała przekroczenie 7 mld pobranych torrentów, rok wcześniej było ich o połowę mniej. Świadczy to o stale rosnącej popularności serwisu, który obecnie jest jednym z najpopularniejszych miejsc udostępniających torrenty. 10 mld pobrań to kolejny dowód na potwierdzenie obserwowanego od kilku lat trendu.

"Naprawdę nie zamierzamy skupiać się na tej liczbie. Po prostu staramy się prowadzić nasz serwis najlepiej, jak umiemy" - powiedział serwisowi TorrentFreak Erik Dubbelboer, współzałożyciel Mininovy.

Niezbyt radosne nastroje przedstawicieli Minonovy biorą się z faktu, że serwisy oferujące torrenty znalazły się w tym roku pod ostrzałem organizacji antypirackich, a wiele spraw trafiło do sądów. Działania antypiratów nie ominęły Mininovy. W lipcu holenderski sąd nakazał serwisowi usunięcie torrentów pod groźbą kary tysiąca euro za każdy link od utworu podlegającego ochronie z tytułu praw autorskich. Jednakże kwota kary nie mogła przekroczyć 5 mln euro. Pozew przeciw serwisowi złożyła BREIN, holenderska organizacja zajmująca się ochroną praw autorskich.

Słynne są już problemy innego serwisu oferującego torrenty - The Pirate Bay. Pierwszy nalot na firmę hostującą The Pirate Bay szwedzka policja przeprowadziła już w maju 2006 roku. Zarzuty postawiono w styczniu 2008 r. Wreszcie na wiosnę 2009 r. sąd w Sztokholmie wydał wyrok skazujący twórców Zatoki na kary roku więzienia i zapłacenie 30 milionów koron szwedzkich (ponad 11,6 mln złotych) zadośćuczynienia dla właścicieli praw autorskich.

Popularność serwisu Mininova.org sprawiła, że coraz większy odsetek stanowią na nim torrenty prowadzące do materiałów legalnych a utwory muzyczne zamieszczają tu sami artyści.

Serwis Mininova istnieje od 2005 r.

źródło: TorrentFreak