Pomysły on-line

Fundusz MCI Management uruchomił system zgłaszania projektów inwestycyjnych za pośrednictwem Internetu. Na inwestycje w najlepsze z nich przeznaczył w br. 20 mln zł.

Centrum Przedsiębiorczości MCI działa od tygodnia. W tym czasie wpłynęło tą drogą 7 projektów. Przedstawiciele MCI przewidują, że w przyszłości przez Internet będzie wpływało ok. połowy zgłoszeń i propozycji. Także dlatego, że wysyłanie ich za pośrednictwem Sieci stanie się standardową procedurą dla części zgłaszających.

„Założenie Centrum Przedsiębiorczości miało na celu dwa zasadnicze cele: zwiększenie liczby napływających propozycji i poprawę ich jakości, co nam z kolei daje możliwość szybszej ich weryfikacji” - wyjaśnia rzecznik MCI Edyta Jaroszkiewicz. Część napływających projektów jest bardzo źle opracowana formalnie. „Interesujące projekty mogą iść do kosza tylko dlatego, że autorowi brakuje umiejętności wyselekcjonowania informacji jakie nam przysyła. Internetowy formularz pozwoli nam na uzyskanie dokładnie tych informacji, któych wstępnie potrzebujemy” - wyjaśnia Edyta Jaroszkiewicz.

Taki sposób wstępnej selekcji projektów jest typowy dla inkubatorów internetowych, rzadziej stosują go fundusze inwestycyjne. Oznacza to, że MCI, które do tej pory wchodziło finansowo w istniejące firmy, choć często na wczesnym etapie rozwoju, chce rozbić konkurencję e-katalystowi, Net Investment, Internet Investment Fund, e-inkubatorowi czy i-farm (niektóre z nich także stosują internetowe systemy zgłoszeń pomysłów).

„Nie upatrujemy w innych inkubatorach konkurencji. Oryginalny i dobry pomysł - a jest ich sporo - zawsze się obroni” - uważa Arkadiusz Kuich, prezes Net Investment. Jego zdaniem polityka MCI, która przewiduje prowadzenie firm portfelowych od stadium pomysłu, aż do wprowadzenia inwestora strategicznego, jest bardzo dobra: „Sam bym chętnie ją zastosował. Net Investment ma jeszcze rok na opracowanie swojej strategii” - mówi Arkadiusz Kuich.

Fundusz MCI opublikował dzisiaj raport kwartalny, z którego wynika, że spółka poniosła w okresie 1.01 - 31.03 2001 r. stratę w wysokości 330 tys. zł.