Polskie centrum R&D Google coraz bliżej

Google wkrótce uruchomi swoje centrum badawczo - rozwojowe w Polsce. Powstanie ono najprawdopodobniej w Krakowie. Jak podaje Gazeta zakończono już proces rekrutacji na szefa tego ośrodka.

Gazeta Wyborcza powołała się na blog Jana Szumca, informatyka z Politechniki Krakowskiej. W swoim wczorajszym wpisie potwierdza on, że Google otworzy swoje centrum badawczo - rozwojowe w Krakowie. - Ani nie potwierdzam, ani nie zaprzeczam tych informacji - mówi dla IDG Artur Waliszewski, country manager Google Polska. - Jedyne co mogę oficjalnie powiedzieć to, że szukaliśmy osoby na stanowisko szefa centrum R&D w Polsce - dodaje Waliszewski.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że rekrutacja na stanowisko szefa centrum została zakończona. Google ma zasadę by nie podawać żadnych informacji dziennikarzom przed publikacją oficjalnego komunikatu prasowego.

Ogłoszenie dotyczące poszukiwania pracownika na stanowisko "Engineering Center Director - Poland" nadal znajduje się na stronach Google.`Szumiec pisze na swoim blogu, że ośrodek będzie wzorowany na tym, które znajduje się przy uniwersytecie w norweskim Trondheim.

Prawdopodobny wybór Krakowa potwierdza nasze wcześniejsze doniesienia. Google od dawna sygnalizowało, że bierze pod uwagę Kraków albo Warszawę jako lokalizacje swojego ośrodka. W spekulacjach dotyczących kandydatur na stanowisko szefa centrum Google często pojawia się nazwisko Wojciecha Burkota związanego uprzednio m.in. z AGH oraz krakowskim Centrum Rozwoju Oprogramowania Motoroli.

Więcej o planach Google związanych z utworzeniem ośrodka R&D w Polsce:

- Google w Polsce: wszystko w rękach PAIIZ

- Google szuka szefa

- Google uruchomi w Polsce centrum badawcze

Aktualizacja: 22 listopada 2006 15:29

Dostaliśmy odpowiedzi na nasze pytania od firmy PR obsługującej Google.

Kiedy centrum zostanie otwarte?

Centrum zostanie otwarte, gdy zapewnimy niezbędne zaplecze techniczne oraz zatrudnimy odpowiednie osoby. Jest to dla nas teraz sprawa priorytetowa.

Ponieważ Google jest znane z tego, że tworzy bardzo inspirujące i przyjazne środowisko pracy mamy nadzieję, ęe będzie wielu chętnych do pracy

w Centrum.

Kto został jego szefem?

Wojciech Burkotzostał zatrudniony przez Google, aby stworzyć i poprowadzić nowe centrum badawczo-rozwojowe w Krakowie, które skupi się na opracowywaniu nowych technologii. Wojciech od wielu lat zajmuje się badaniami i rozwijaniem technologii związanych z wydajnym przetwarzaniem dużych ilości danych oraz zapewnianiem użytkownikom większej kontroli i lepszego dostępu do informacji.

Z jaką uczelnią Google współpracuje?

Google stara się kultywować dobre relacje z uniwersytetami, wspierać talenty i zacieśniać współpracę. Wojciech, szef centrum badawczo-rozwojowego, ma kontakty z wykładowcami krakowskich uniwersytetów. Jako ekspert Komisji Europejskiej jest również dobrze zorientowany w bieżącym stanie badań.

Na ile szacowana jest wielkość inwestycji?

Nie podajemy danych dotyczących tego rodzaju inwestycji, ale badania i rozwój traktujemy niezwykle poważnie - inżynieria jest absolutną podstawą działalności Google. Jest to więc ważny krok dla firmy.

Ile osób zostanie zatrudnionych?

Szukamy największych talentów inżynieryjnych - inteligentnych i zdolnych twórców oprogramowania z wykształceniem informatycznym. Zatrudnimy tylu najlepszych inżynierów, ilu zdołamy znaleźć. Firma jest zbudowana tak, aby opracowywała i dostarczała innowacje - wiadomo, że w nowoczesnym świecie technologii pozostało jeszcze sporo do zrobienia.

Jednym z najważniejszych aspektów pracy w Google jest interakcja i współpraca między globalnymi centrami Google oraz ich zespołami i technologiami. Co więcej, Google zachęca swoich inżynierów, aby poświęcali 20 procent swojego czasu na samodzielnie wybraną pracę, co prowadzi do nowych oryginalnych pomysłów i dalszego rozwoju. Pracownicy stale poruszają się między projektami; w praktyce jest to samoorganizujące się środowisko z małymi zespołami.

Aktualizacja: 22 listopada 2006 12:03

Google oficjalnie potwierdziło informacje. Centrum badawczo-rozwojowe Google zostanie otwarte w Krakowie.

Krakowska inwestycja świadczy o zaangażowaniu firmy Google oraz istotnej roli Polski jako rynku i kraju, w którym można znaleźć wyjątkowo utalentowanych pracowników - powiedział Alan Eustace, wiceprezes działu badań i inżynierii w firmie Google. W naszym przedsiębiorstwie zajmujemy się najwyższej klasy technologią informatyczną, jesteśmy bardzo zadowoleni, że będziemy mogli wspólnie z nowym zespołem z Krakowa opracowywać produkty Google dla naszych użytkowników.