Polskie banki zdobywają Internet

W ciągu roku liczba banków w Polsce, świadczących usługi w Internecie, wzrośnie dwukrotnie.

Jeszcze w tym miesiącu swoje usługi w Internecie zaoferuje BRE Bank. Jego „internetowe ramię”, nazwane mBank, zacznie działać 26 listopada. W pierwszym kwartale przyszłego roku natomiast zostanie uruchomiony Multibank – tradycyjny pion detaliczny firmy. Oba nowe przedsięwzięcia będą skierowane do klientów indywidualnych. Dotychczas BRE obsługiwał firmy, osoby fizyczne korzystały tylko z elitarnej usługi private banking. mBank początkowo zaoferuje rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe i a’vista. Do ich obsługi będą wykorzystywane: Internet, telefonia stacjonarna i komórkowa (w tym WAP). Bank ten będzie całkowicie wirtualny – placówki będą funkcjonowały tylko w ramach Multibanku. mBank będzie wydawał dwie karty płatnicze – Visa Electron i Visa Gold. Inwestycje w mBank pochłonęły w tym roku ok. 10 mln złotych.

W grudniu natomiast bankowość elektroniczną wprowadzi największy polski bank detaliczny – PKO BP. Teraz trwają testy systemu. Usługa nie będzie zasadniczą częścią pakietu. Będzie raczej wzorowana na Eurokoncie WWW, jakie oferuje Pekao S.A. Żeby mieć dostęp do usług klient będzie musiał założyć osobne konto, na które może przelewać pieniądze z tradycyjnego rachunku. Jako metodę zabezpieczenia operacji wybrano token. Bank zakłada, że klient będzie mógł przeprowadzać wszystkie bieżące operacje w Sieci. Jednocześnie PKO BP prowadzi prace nad wprowadzeniem do oferty obsługi telefonicznej, także z użyciem telefonów komórkowych (zwłaszcza przez SMS).

Na przyszły rok planowane jest wprowadzenie e-bankingu także w gdyńskim Banku Komunalnym. W październiku bank zawarł z warszawskim Softbankiem umowę na dostarczenie sprzętu komputerowego, który umożliwi świadczenie usług bankowości elektronicznej i internetowej. Wartość kontraktu wynosi 287,9 tys. dolarów. Głównym akcjonariuszem Banku Komunalnego jest szwedzka Merita Nordbanken Group. Jest to jedna z wiodących instytucji finansowych na świecie w zakresie świadczenia usług bankowości internetowej. Wprowadzenie nowych usług jest planowane na maj przyszłego roku. Dzięki nim spółka chce do 2007 r. pozyskać 100 tys. klientów.

Plany rozwoju bankowości elektronicznej ma także Petro Bank. Usługi świadczone przez Internet mają zostać uruchomione w drugiej połowie przyszłego roku. Spółka chce zostać Bankiem Zintegrowanych Systemów, gdzie e-banking ma być podstawą działalności. Szacunkowy koszt tego projektu wynosi 8-10 mln USD. Dzięki wdrożeniu nowych technologii LG Petro chce zająć swoje miejsce w pierwszej piętnastce polskich banków.

O swoich planach uruchomienia bankowości internetowej w przyszłym roku poinformowały także Bank Śląski, Kredyt Bank i Raiffeisen Centrobank. Pion bankowości internetowej uruchomi także Deutsche Bank – w tym przypadku działalność w Polsce zostanie zintegrowana z wirtualnymi placówkami w całej Europie.

Na razie usługi bankowości internetowej w Polsce świadczy siedem banków – Pekao S.A., Wielkopolski Bank Kredytowy (któremu udało się zdobyć ok. 30 tysięcy klientów i pozycję lidera w tym zakresie), Handlobank, Fortis Bank, Bank Przemysłowo-Handlowy, Lukas Bank. Łączną liczbę klientów korzystających z tego typu usług szacuje się na ponad 60 tysięcy.