Polskapresse kończy spór z PAP

Polska Agencja Prasowa oraz Polskapresse oświadczyły we wspólnym komunikacie, że kończą spór sądowy. Firmy postanowiły ponownie nawiązać współpracę.

W ubiegłym roku Polska Agencja Prasowa złożyła w sądzie pozew przeciwko Polskapresse. Zdaniem PAP, wydawnictwo regularnie pobierało treści agencyjne nie posiadając na nie licencji.

Za to właśnie działanie PAP chciał ubiegać się o odszkodowanie od Polskapresse, powołując się na "naruszenia praw własności intelektualnej". Na zarzut ten odpowiedziała Polskapresse, twierdząc, że PAP chce zmonopolizować rynek. Polskapresse stała na stanowisku, że do kopiowania nie dochodziło i że treści jest w stanie wyprodukować sama. - "Na pewno wydawcy, szczególnie ogólnopolscy, którzy nie mają tak szerokiej sieci dziennikarzy i współpracowników jak nasza firma - prawie 1000 dziennikarzy i kilka tysięcy dziennikarzy obywatelskich i tak głębokiej penetracji lokalnej, potrzebują serwisu PAPowskiego. My jesteśmy pod tym względem samowystarczalni" - mówił w 2009 r. dla InternetStandard.pl Grzegorz Haftarczyk, wiceprezes Polskapresse.

Dziś zarząd Polskapresse wydał oświadczenie, w którym informuje, że spór sądowy został zakończony, a firmy postanowiły ponownie nawiązać współpracę. Jak informuje Gazeta Wyborcza, PAP podając Polskapresse do sądu zażądała 1,15 mln zł, co było ekwiwalentem opłaty za usługi Agencji w okresie 11 miesięcy. Stając się ponownie klientem Agencji, wydawca "Polski" musiał wyłożyć na stół zbliżoną kwotę.

Oto treść oświadczenia:

"Polska Agencja Prasowa oraz Polskapresse oświadczają, że kończą spór sądowy. Jednocześnie zgodnie stwierdzają, że w przeszłości intencją żadnej ze stron nie było świadome naruszanie praw autorskich ani też naruszanie dóbr osobistych drugiej strony. Ponadto, Polska Agencja Prasowa oraz Polskapresse informują, iż postanowiły ponownie nawiązać współpracę."

Zarząd Polskapresse nie komentuje oświadczenia.