Połowiczna ugoda Microsoft-u

Dziewięć stanów nie przystało na warunki porozumienia giganta z Redmond z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości. Microsoft i część prokuratorów ponownie spotka się więc w sądzie.

Dziewięć z osiemnastu stanów oskarżających Microsoft o stosowanie praktyk monopolistycznych zaakceptowało warunki ugody koncernu z Departamentem Sprawiedliwości USA. Prokuratorzy generalni reprezentujący pozostałe dziewięć stanów domagają się jednak nałożenia na Microsoft dalej idących restrykcji.

Decyzja stanów Iowa, Connecticut, California, Massachusetts, Florida, Kansas, Utah, Minnesota oraz Virginia dotycząca odrzucenia warunków porozumienia oznacza, że proces Microsoftu potrwa jeszcze co najmniej do końca pierwszego kwartału 2002 r. W marcu przyszłego roku ma się bowiem odbyć seria kolejnych przesłuchań przedstawicieli koncernu w obecności dziewięciu prokuratorów stanowych.

Bill Gates stwierdził, że decyzja połowy stanów o akceptacji ugody jest poważnym krokiem do rozwiązania długotrwałego sporu raz na zawsze.