Polowanie na piratów

Stowarzyszenie Motion Picture Association of America rozpoczęło "polowanie" na internautów, nielegalnie udostępniających w Internecie filmy w formacie Divx. W poszukiwaniu piratów, MPAA sprawdza m.in. użytkowników sieci peer-to-peer.

Przedstawiciele stowarzyszenia (skupiającego największe amerykańskie wytwórnie filmowe), wykorzystują do tego celu specjalny mechanizm wyszukiwawczy - ich zdaniem potrafi on skutecznie sprawdzać zasoby większości popularnych obecnie siei bezpośredniej wymiany plików.

Jak do tej pory MPAA wysłało ostrzeżenia do kilkudziesięciu tysięcy użytkowników (głównie obywateli USA), nakazując im zaprzestanie nielegalnego udostępniania i kopiowania plików. Na razie wysyłane są jedynie ostrzeżenia - przedstawiciele MPAA nie ukrywają jednak, że w przyszłości zamierzają dochodzić swoich praw również na drodze sądowej. Organizacja nie wyklucza również możliwości zastosowania specjalistycznego oprogramowania, które uniemożliwi nielegalne kopiowanie filmów za pośrednictwem sieci P2P.