Połowa Amerykanów NIE używa Twittera, Facebooka i MySpace

Mimo iż coraz częściej i głośniej mówi się o ogromnej popularności za Oceanem serwisów społecznościowych, wciąż 51% mieszkańców Stanów Zjednoczonych nie korzysta z najpopularniejszego serwisu mikroblogowego oraz społecznościowych liderów: Facebooka i MySpace - wynika z badań Harris Interactive.

Badania przeprowadzone przez Harris Interactive ukazują, że jeszcze przez długi czas serwisy społecznościowe i mikroblogowe w Stanach Zjednoczonych zwiększać mogą swój zasięg. Okazuje się, że 51% mieszkańców USA nie miała jeszcze styczności ani z Facebookiem, ani MySpace oraz Twitterem.

Badanie wykazało, że 48% dorosłych Amerykanów kiedykolwiek miało konto w serwisach Facebook i Myspace, ale zaledwie 16% zagląda do niego przynajmniej raz dziennie. Z Twittera zaś korzysta 5% mieszkańców USA (3% wykorzystuje go do wysyłania wiadomości).

Nie dziwi fakt, iż największy procent osób (74%) posiadających konto w Facebooku lub MySpace jest w wieku 18-34 lat (47% respondentów to 35-44 latkowie, 41% ma 45-54 lat). Co czwarty użytkownik ma powyżej 55 lat. Posiadanie społecznościowego konta w wymienionych serwisach jest powszechniejsze wśród kobiet (52%) niż mężczyzn.

Korzystanie z mikroblogowego hitu ostatnich miesięcy również jest najpopularniejsze wśród młodych. Aczkolwiek wyniki w tym przypadku są znacznie niższe od liderów stawki: "tweetuje" 8% 18-34 latków oraz 7% osób w wieku 35-44 lat.

Respondentów badania Harris Interactive zapytano także, czy wzrastająca popularność serwisów społecznościowych i mikroblogowych stanowić może pewne zagrożenie dla liderów rynku wyszukiwarkowego: Google i Yahoo. Mimo, iż 45% badanych stwierdziło, iż nie ma takiej obawy, to już prawie co dziesiąty przyznał, że taka sytuacja może mieć miejsce, a aż 46% nie miało w tej kwestii zdania.

Badanie przeprowadzono wśród reprezentatywnej grupy ponad 2200 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych.

Wg najnowszych analiz Hitwise za marzec 2009 r. liderem w kategorii serwisów społecznościowych w Stanach Zjednoczonych jest MySpace (32,69%), tuż przed Facebookiem (26,85%) oraz YouTube (8,84%). Twitter uplasował się na 8 miejscu z 0,66% zasięgiem.

Źródło: http://www.marketingcharts.com