Polish Enterprise Fund podnosi udziały w Tecie

Za 12 milionów złotych Polish Enterprise Fund, zarządzany przez Enterprise Investors, dokupi akcje wrocławskiej Tety – producenta oprogramowania do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwami.

Po transakcji, która zostanie przeprowadzona do końca roku, udział EI w kapitale Tety zwiększy się z obecnych 40 do 54 procent. „Ta transakcja jest efektem prowadzonych inwestycji, w szczególności prac nad nowym oprogramowaniem” - tłumaczy Artur Stanejko, prezes zarządu Tety. Łączne inwestycje firmy w latach 1999-2000 wyniosą 18 milionów złotych.

Jeśli Teta trafi na giełdę, to najwcześniej w IV kwartale 2003 roku. „Obecnie przeprowadzana jest kosztowna restrukturyzacja, która wiąże się z kosztami, a te odbijają się na wynikach finansowych. Inwestorom finansowym to może nie przeszkadza, ale gracze giełdowi tego nie lubią” - przekonuje Zygmunt Grajkowski, wiceprezes zarządu Enterprise Investors. Ale możliwa jest również sprzedaż pakietu inwestorowi branżowemu. Strata netto Tety w minionym roku wyniosła 4 miliony złotych. Według zarządu zysku nie będzie również w tym roku.

Czterdziestoprocentowy pakiet akcji Tety Enterprise Investors objął za 3,5 miliona dolarów dwa lata temu. Wrocławska firma jest jedną z siedmiu spółek teleinformatycznych w portfelu Enterprise Investors.