Polak najlepszy w zawodach Google

Marek Cygan, student Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężył w trzeciej edycji Google Code Jam, konkursu dla programistów. Pokonał 14,5 tysiąca zawodników z 32 krajów świata.

Konkurs Code Jam jest organizowany w ramach renomowanego konkursu dla programistów TopCoder. Rozpoczął się 22 sierpnia. Drugi etap odbył się w Mountain View w Kalifornii, gdzie Google zaprosiło stu finalistów.

Zawodnicy musieli wykazać się umiejętnościami w programowaniu w jednym z następujących języków: Java, C++, C# lub VB.NET.

Tegoroczna edycja zawodów była wyjątkowo gorąca, gdyż startowało w niej dwukrotnie więcej zawodników niż w ubiegłym roku.

Za zajęcie pierwszego miejsca Marek Cygan otrzyma 10 tys. USD. Drugie miejsce zajął Erik-Jan Krijgsman, student z Holandii, zaś trzecie Petr Mitrichev, student z Rosji, którzy otrzymają po 5 tys. USD nagrody. Pozostali finaliści również otrzymają stosowne nagrody pieniężne.

Polak najlepszy w zawodach Google
Marek Cygan urodził się w Bygdoszczy w 1984 roku. Jest studentem III roku Wydzialu Infomatyki Uniwersytetu Warszawskiego. Jak mówi o nim profesor Krzysztof Diks "jest jednym z najlepszych studentów na uczelni - jego średnia to blisko 5.0." Marek jest laureatem m.in. The 2004 ACM Central Europe Programing Contest (2 miejsce i tytuł wicemistrza), IX Akademickich Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym 2004 (3 miejsce). Będąc członkiem Komitetu Naukowego 17. Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej - Nowy Sacz 2005, przygotowywał i opracowywał zadania dla uczestników.

Więcej o konkursie.