Polacy zarejestrowali już 200 tys. domen .eu

Niemcy, Holandia, Wielka Brytania - tak wygląda czołówka krajów, w których zarejestrowano najwięcej europejskich domen .eu. Polska z liczbą 200 tys. plasuje się na piątym miejscu.

Od momentu utworzenia, tj końca 2005 r. domena europejska cieszy się w Polsce niesłabnącą popularnością. Jeszcze w lipcu 2009 roku w rękach Polaków pozostawało około 150 tysięcy adresów tego typu. Dziś operator domeny - EURid (ang. European Registry of Internet Domain Names) - poinformował, że liczba adresów z końcówką .eu zarejestrowanych w Polsce przekroczyła 200 tysięcy. Wynik ten wskazuje na wysoką, 25% dynamikę wzrostu krajowych rejestracji na przestrzeni ostatnich dwunastu miesięcy.

Do chwili obecnej na całym świecie zarejestrowano ponad 3,2 mln domen .eu. Najwięcej rejestruje się w Niemczech (998 558), Holandii (424 394), Wielkiej Brytanii (316 130) i Francji (280 694). Adres z rozszerzeniem .eu jest obecnie dziewiątą pod względem popularności domeną na świecie.

Europejskie domeny, choć rejestrują je także osoby fizyczne, są przydatne przede wszystkim firmom działającym na europejskich rynkach. - Zdecydowana większość rejestrowanych przez nas adresów należy do firm. Rejestracja domeny .eu jest dla przedsiębiorców doskonałą, czasami niestety jedyną już okazją do pozyskania prostego i wartościowego adresu WWW z własną nazwą - komentuje Marcin Kuśmierz, Dyrektor Zarządzający home.pl. Większość z utworzonych domen jest odnawiana, co oznacza, że firmy rzeczywiście z nich korzystają i mają one dla nich wymierną wartość.

Rejestracja nazw .eu, czyli "domen europejskich" została uruchomiona 7 grudnia 2005 roku. Początkowo abonentem domeny .eu mogły zostać instytucje publiczne z Unii Europejskiej i organizacje, który posiadały prawa do znaków towarowych, odpowiadających brzmieniu nazwy rejestrowanej domeny (tzw. etap Sunrise). Od 7 kwietnia 2006 roku nazwa .eu jest dostępna dla wszystkich chętnych.

Źródło: http://home.pl