Początek ery MMS-a w Polsce

Era wprowadza jako pierwszy operator komórkowy w Polsce usługę przesyłania wiadomości multimedialnych - MMS. Aby przyciągnąć klientów do nowej usługi przez trzy miesiące abonenci operatora będą mogli wysyłać i odbierać MMS-y bezpłatnie.

W ramach promocji, przez trzy miesiące abonenci sieci Era mogą przesyłać MMS-y między sobą bezpłatnie. Bezpłatna jest transmisja danych w ramach APN eramms, a także aktywacja usługi.

Usługa będzie aktywowana automatycznie abonentom, którzy kupią w czasie trwania promocji w salonach lub sklepach sieci Era telefon umożliwiający korzystanie z MMS. Pozostali mogą aktywować usługę kontaktując się z Biurem Obsługi Abonenta. Usługa nie jest dostępna dla użytkowników systemu Tak Tak.

Po zakończeniu trzymiesięcznej promocji naliczanie opłat za usługę MMS będzie uzależnione od wielkości przesyłanej wiadomości. Na początek wprowadzone są dwa przedziały: do 30kB i od 30 do 100 kB. Pojawienie się kolejnych modeli telefonów komórkowych z możliwością odbierania i wysyłania MMS-ów o większej objętości ma pozwolić na wprowadzenie kolejnych trzech przedziałów.

Obecnie do korzystania z usługi MMS Ery służyć mogą tylko wprowadzone do sprzedaży nowe telefony Sony Ericsson T68i. Operator umożliwia dokupienie do sprzedawanych telefonów kamer i aparatów cyfrowych.

MMS to następca SMS-a, który umożliwia wysyłanie tekstu zawierającego do 160 znaków. Standard MMS wspiera wiele formatów min. JPEG, GIF, GIF animowany, tekst, AMR, MiDI, MP3, WAV. Pamięć telefonu Sony Ericsson T68i ma ok. 1MB, telefon może więc przechowywać w pamięci kilkadziesiąt obrazków, zakładając, że mają rozmiar nie większy niż 101x80 pikseli, przy liczbie kolorów 256 (co odpowiada ok. 8kB). W zależności od wielkości wiadomości, wysłanie lub ściągnięcie odebranego MMS-a ma trwać do 1 minuty. Aby dostarczyć zawartości dla użytkowników MMS, PTC uruchomi serwis internetowy - bibliotekę multimedialną dla użytkowników usługi MMS.

Wysyłanie wiadomości MMS jest obecnie możliwe tylko pomiędzy abonentami sieci Era. Wkrótce uruchomiony ma zostać roaming międzynarodowy usługi. W pierwszej kolejności objęte nim zostaną sieci partnerskie grupy T-Mobile. Korzystanie z usługi jest możliwe wyłącznie poprzez APN eramms.

Docelowo będzie można wysyłać MMS na e-mail, do abonentów innych sieci, a także do abonentów nie posiadających telefonów z funkcjonalnością MMS. W ramach Legacy Phone Support, użytkownik telefonu bez funkcjonalności MMS będzie wtedy otrzymywał wiadomość SMS z nazwę użytkownika, hasłem oraz adresem strony WWW lub WAP, pod którym będzie mógł obejrzeć wiadomość.

System przesyłu informacji MMS, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami operatora oparty jest na platformie Ericssona. Konkurencyjny Polkomtel, który w marcu zapowiadał wprowadzenie usług MMS także w br., będzie do ich świadczenia wykorzystywał platformę Nokii.