Piraci się przestraszyli?

Firma Nielsen NetRatings, zajmujaca się m.in. monitorowaniem ruchu w Internecie, poinformowała, że po ostatnich ostrzeżeniach RIAA (organizacja zapowiadała pozywanie do sądu użytkowników sieci P2P), wyraźnie spadła liczba użytkowników sieci bezpośredniej wymiany plików.

Z danych Nielsen NetRatings wynika, że liczba użytkowników sieci KaZaA spadła na początku lipca o 15%. O 15% zmniejszyła się także liczba użytkowników Morpheusa, zaś o 16% - iMesha.

Warto zaznaczyć, że spadki te odnotowano bezpośrednio po wystosowaniu przez stowarzyszenie RIAA (reprezentujące interesy amerykańskich koncernów muzycznych) serii ostrzeżeń pod adresem internautów, wykorzystujących sieci P2P do nielegalnego kopiowania muzyki. Organizacja zapowiadała, że osoby, które nie zaprzestaną tego procederu, mogą zostać pozwane do sądu.

To nowa taktyka RIAA - do tej pory stowarzyszenie walczyło raczej z serwisami P2P, niż z ich użytkownikami. Po serii porażek sądowych RIAA uznało jednak za bezcelowe dalsze pozywanie operatorów P2P i teraz zamierza się skupić na przekonaniu użytkowników (głównie za pomocą kar pieniężnych), że powinni zrezygnować z nielegalnego kopiowania muzyki.