Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Pikeo.pl - wspólny projekt WP i France Telecom

Wirtualna Polska uruchomiła serwis Pikeo.pl - fotograficzną platformę społecznościową, na której można zamieszczać zdjęcia wprost z telefonu komórkowego, współtworzyć albumy razem z innymi użytkownikami oraz tworzyć fotograficzne mapy Polski, Europy, świata.

Synergia w Grupie FT

"Serwis Pikeo.pl to kolejna odsłona Pikeo na świecie, po wersji francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej oraz chińskiej" - mówi Aleksandra Ciechomska-Smereczyńska, Dyrektor Pionu Business Development Wirtualnej Polski - "Jest to jednocześnie pierwszy z wdrażanych obecnie przez WP projektów realizowanych we współpracy z France Telecom Group.".

Serwis Pikeo.pl udostępniany jest przez Wirtualną Polskę, natomiast hostingiem zajmuje się France Telecom, właściciel m.in. działającej na naszym rynku telefonii komórkowej Orange. Współpraca pomiędzy polskim portalem a francuską (dawniej państwową) firmą telekomunikacyjną odbywa się wewnątrz grupy France Telecom. Wynika to z tego, że France Telecom posiada 48,6 proc. udziałów w spółce TP S.A, do której należy portal WP.pl.

Z telefonu na komputer

Pikeo.pl daje możliwość przesyłania zdjęć wprost z komórki użytkownika na jego profil w serwisie. Odbywa się to za pomocą aplikacji ShoZu, którą trzeba zainstalować na telefonie komórkowym. Inne kluczowe użyteczności to: "geotagowanie" zdjęć na mapie świata, czyli wskazywanie swej aktywności fotograficznej według położenia geograficznego oraz przesyłanie fotoalbumów lub wybranych fotografii przyjaciołom i znajomym wprost na ich telefony komórkowe. Wkrótce ma też pojawić się opcja zamawiania zdjęć drukowanych ze źródeł Pikeo.

Pikeo.pl - wspólny projekt WP i France Telecom

Pikeo.pl

"Inteligentne" albumy

"Serwis ma z założenia skupiać wszystkich miłośników fotografii, profesjonalistów

i amatorów" - mówi Przemysław Kazanowski z Wirtualnej Polski, kierownik projektu Pikeo.pl

W serwisie istnieją trzy rodzaje albumów: "typowe", "współtworzone" (wraz z innymi użytkownikami Pikeo) oraz "inteligentne". Gdy tworzony jest inteligentny album, wystarczy kliknąć na któryś z istniejących już tagów (pogrupowanych w trzech kategoriach: kto, gdzie, kiedy), by zdjęcia automatycznie trafiały do określonych tagami zestawień, np. "dom", "Egipt", "moto", "wiosna", itp.

Wiele opcji serwisu ma charakter typowo społecznościowy. Do najważniejszych należą: dołączanie do profilu galerii zdjęć innych użytkowników, współtworzenie albumów fotografii, komentowanie i tagowanie zdjęć znajomych, tworzenie list kontaktów oraz grup zainteresowań, czyli grup osób skupionych wokół określonego, ulubionego przez użytkownika tematu, wysyłanie zaproszeń do serwisu.

Pikeo to serwis nieodpłatny. Oferuje użytkownikom 1 GB miejsca na zdjęcia. Osoby, które zarejestrowały się w angielskojęzycznej wersji Pikeo mogą przejść do serwisu w wersji polskiej. Wystarczy w profilu wybrać język polski jako język preferowany.