Pikeo.pl - wspólny projekt WP i France Telecom

Wirtualna Polska uruchomiła serwis Pikeo.pl - fotograficzną platformę społecznościową, na której można zamieszczać zdjęcia wprost z telefonu komórkowego, współtworzyć albumy razem z innymi użytkownikami oraz tworzyć fotograficzne mapy Polski, Europy, świata.

Synergia w Grupie FT

"Serwis Pikeo.pl to kolejna odsłona Pikeo na świecie, po wersji francuskiej, angielskiej, hiszpańskiej oraz chińskiej" - mówi Aleksandra Ciechomska-Smereczyńska, Dyrektor Pionu Business Development Wirtualnej Polski - "Jest to jednocześnie pierwszy z wdrażanych obecnie przez WP projektów realizowanych we współpracy z France Telecom Group.".

Serwis Pikeo.pl udostępniany jest przez Wirtualną Polskę, natomiast hostingiem zajmuje się France Telecom, właściciel m.in. działającej na naszym rynku telefonii komórkowej Orange. Współpraca pomiędzy polskim portalem a francuską (dawniej państwową) firmą telekomunikacyjną odbywa się wewnątrz grupy France Telecom. Wynika to z tego, że France Telecom posiada 48,6 proc. udziałów w spółce TP S.A, do której należy portal WP.pl.

Z telefonu na komputer

Pikeo.pl daje możliwość przesyłania zdjęć wprost z komórki użytkownika na jego profil w serwisie. Odbywa się to za pomocą aplikacji ShoZu, którą trzeba zainstalować na telefonie komórkowym. Inne kluczowe użyteczności to: "geotagowanie" zdjęć na mapie świata, czyli wskazywanie swej aktywności fotograficznej według położenia geograficznego oraz przesyłanie fotoalbumów lub wybranych fotografii przyjaciołom i znajomym wprost na ich telefony komórkowe. Wkrótce ma też pojawić się opcja zamawiania zdjęć drukowanych ze źródeł Pikeo.

Pikeo.pl - wspólny projekt WP i France Telecom

Pikeo.pl

"Inteligentne" albumy

"Serwis ma z założenia skupiać wszystkich miłośników fotografii, profesjonalistów

i amatorów" - mówi Przemysław Kazanowski z Wirtualnej Polski, kierownik projektu Pikeo.pl

W serwisie istnieją trzy rodzaje albumów: "typowe", "współtworzone" (wraz z innymi użytkownikami Pikeo) oraz "inteligentne". Gdy tworzony jest inteligentny album, wystarczy kliknąć na któryś z istniejących już tagów (pogrupowanych w trzech kategoriach: kto, gdzie, kiedy), by zdjęcia automatycznie trafiały do określonych tagami zestawień, np. "dom", "Egipt", "moto", "wiosna", itp.

Wiele opcji serwisu ma charakter typowo społecznościowy. Do najważniejszych należą: dołączanie do profilu galerii zdjęć innych użytkowników, współtworzenie albumów fotografii, komentowanie i tagowanie zdjęć znajomych, tworzenie list kontaktów oraz grup zainteresowań, czyli grup osób skupionych wokół określonego, ulubionego przez użytkownika tematu, wysyłanie zaproszeń do serwisu.

Pikeo to serwis nieodpłatny. Oferuje użytkownikom 1 GB miejsca na zdjęcia. Osoby, które zarejestrowały się w angielskojęzycznej wersji Pikeo mogą przejść do serwisu w wersji polskiej. Wystarczy w profilu wybrać język polski jako język preferowany.