Pierwszy w Europie aparat 3G

W Helsinkach odbyła się premiera pierwszego w Europie modelu telefonu komórkowego pracującego w standardzie UMTS.

Jak poinformowali przedstawicie Nokii, która opracowała aparat, bardzo istotną kwestią jest to, że przy "przejściu" pomiędzy systemem GSM a systemem telefonii 3G nie występują przerwania sygnału. Wyeliminowanie tego problemu było dla konstruktorów telefonów komórkowych 3G jednym z największych problemów.

Nokia 6650, bo taki symbol otrzymał telefon, ma duży kolorowy wyświetlacz i wbudowaną minikamerę. Może działać zarówno w standardzie telefonii 2G, jak i 3G, płynnie przełączając się pomiędzy nimi.

Zdaniem analityków wprowadzenie na rynek telefonów komórkowych 3G nie przyniesie w tym roku wzrostu dochodów fińskiej firmy. Niewielkiego wzrostu dochodów z tego tytułu Nokia może się spodziewać dopiero w roku 2003. W rzeczywistości firma może liczyć na znaczny zarobek ze sprzedaży telefonów 3G dopiero w 2004 r., kiedy produkcja i sprzedaż aparatów w standardzie UMTS znacząco wzrosną.

Jeżeli chodzi o usługi telefonii komórkowej 3G w Polsce, to w kwietniu Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty przesunął datę ich wprowadzenia. Początkowo polscy operatorzy mieli wprowadzać standard UMTS od 1 stycznia 2003 r. URTiP przesunął ten termin o rok, na 1 stycznia 2004 r.. Jednocześnie polscy operatorzy są zobligowani do wprowadzenia tej usługi od 1 stycznia 2005 r. Tymczasem austriacki operator telefonii komórkowej Mobilkom, jako pierwszy w Europie uruchomił już usługi w standardzie UMTS. Przez pierwszy okres funkcjonowania system przechodzi próby i będąc w fazie testowej, dostępny jest niewielkiej liczbie mieszkańcom Austrii.