Pierwsze spółki w portfelu Xevin Investments

Działający od niespełna 4 miesięcy fundusz Venture Capital - Xevin Investments - zamknął swoje pierwsze inwestycje na polskim rynku nowych mediów. Cube Group, 8fish oraz Transdata (Sendspace.pl) to pierwsze portfelowe spółki Xevin.

Zarząd Xevin Inwestments już w momencie powstania zapowiadał agresywne inwestycje w podmioty specjalizujące się w nowych mediach, technologiach, Internecie i telekomunikacji. Potwierdzał też, że prowadzi już rozmowy z przedstawicielami kilku spółek z tego sektora. W ostatnim tygodniu w portfelu funduszu znalazły się Transdata Sp. z o.o. (70 proc. udziałów), Cube Group SA ( 51 proc. udziałów) oraz 8fish Sp. z o.o (43 proc. udziałów).

10 lipca br. fundusz Xevin Investments podpisał pierwszą umowę ze spółką Transdata Sp. z o.o., specjalizującą się w dostarczaniu narzędzia do wymiany i hostingu plików. "Nasz projekt jest stosunkowo młody, ale mamy ambitne plany, których nie udałoby nam się osiągnąć bez wsparcia doświadczonego Partnera" - mówi Damian Sikora, Prezes Zarządu Transdata Sp. z o.o.

Druga inwestycja została sformalizowana 14 lipca 2008 roku i dotyczy spółki akcyjnej Cube Group, specjalizującej się w marketingu internetowym. - "Chociaż działamy na rynku od niespełna 3 lat jesteśmy obecni też na Litwie, gdzie naszej spółce zależnej w ciągu kilku miesięcy udało się osiągnąć rentowność. Aktualnie prowadzimy zaawansowane działania związane z ekspansją na rynki krajów Europy Środkowej i Wschodniej." - o planach spółki opowiada Marcin Hutnik, Prezes Zarządu Cube Group SA. Cube Group planuje jeszcze jesienią tego roku zadebiutować na rynku NewConnect.

Trzecią spółką, z którą 16 lipca br. fundusz Xevin Investments podpisał umowę, jest spółka 8fish, bazująca na tworzeniu miniaplikacji internetowych - tzw. widgetów. "Edukujemy rynek polskich mediów z zakresu i możliwości wykorzystania widgetów w budowaniu efektywnych oraz spersonalizowanych przekazów komunikacyjnych" - o 8fish mówi Michał Samojlik, współtwórca projektu.

Prezes Zarządu Xevin Investments zapowiada kolejną inwestycję w najbliższym miesiącu. "Polski rynek Internetu i nowych technologii okres prosperity ma jeszcze przed sobą. Kolejną inwestycję przedstawimy w ciągu kilkunastu dni" - informuje Krzysztof Golonka, Prezes Zarządu Xevin Investments.

Celem Xevin Investments jest zbudowanie portfela spółek, których działania mogłyby zyskiwać na efekcie wielostronnej synergii. "Oceniamy, iż perspektywy sektora nowych mediów, nowych technologii oraz reklamy internetowej są co najmniej tak samo silne jak kilka lat temu. To nieprawda, że nie ma u nas spółek, w które warto inwestować. Jesteśmy gotowi do współpracy zarówno z przedstawicielami dużych, już funkcjonujących projektów, jak też z twórcami dopiero co budującymi podwaliny swoich biznesów"- dodaje Radosław Czyrko, Dyrektor Inwestycyjny, Xevin Investments.