Pieniądze na WWW

Dobra wiadomość dla tych, którym brakuje gotówki i chcieliby ją uzyskać w nielegalny sposób - wkrótce bankomaty będą dostępne przez WWW!

Pionierem jest amerykański bank Wells-Fargo, który w ubiegłym tygodniu zakończył pięcioletni projekt uaktualnienia oprogramowania w 6,2 tys. bankomatów w 23 stanach. Nowe oprogramowanie ma umożliwiać m.in. zarządzanie bankomatami przez WWW.

Większość nowych bankomatów działa pod kontrolą systemu Embedded Windows. W starszych bankomatach działał zwykle nie wspierany już przez IBM system OS/2 o ograniczonej funkcjonalności, ale uważany za przewidywalny i bezpieczny.

Rozszerzanie funkcjonalności bankomatów, instalowanie w nich pecetowego systemu operacyjnego i wreszcie włączenie w nich usług WWW budzi obawy specjalistów od bezpieczeństwa. Bankowcy zapewniają że podjęte zostały "wszystkie racjonalne środki" w celu zabezpieczenia systemu - na przykład zamknięcie zbędnych portów, których w Windows jest sporo.

Jednak incydent z 2003 kiedy wirus Nachi zainfekował znaczną liczbę bankomatów produkcji Diebold i sparaliżował ich pracę pokazuje że spodziewane bogactwo funkcji jakiego oczekują bankowcy może zamiast tego okazać się puszką Pandory.