Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Polscy akcjonariusze Polkomtela napisali do Vodafone i TDC -chcą na początku stycznia zacząć rozmowy o giełdzie, jednak zanim telekom trafi na giełdę, chce mocno podnieść swoją wartość. Zapisana w ustawie - Prawo telekomunikacyjne możliwość zmiany operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu jest fikcją. Prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty podpisał decyzje przyznające firmom E-internets, Polska Telefonia Cyfrowa oraz NASK rezerwacje częstotliwości radiowych w paśmie 3,6 - 3,8 GHz. Może ruszyć przetarg na UMTS. Opisywanie zawartości stron WWW w Internecie - słowa klucze a nieuczciwa konkurencja.

PULS BIZNESU

Giełda jest coraz bliżejNa przedświątecznym posiedzeniu rady nadzorczej (RN) Polkomtela reprezentantom zagranicznych akcjonariuszy operatora, brytyjskiego Vodafone i duńskiego TDC, oficjalnie przedstawiono porozumienie polskich udziałowców. Dokument, którego podpisanie poprzedziły długie negocjacje między KGHM, Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi (PSE) i PKN Orlen, przewiduje wprowadzenie akcji Polkomtela do obrotu publicznego do września 2005 r.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=324426 (dostęp płatny)

Plus musi zadbać o wycenęPolkomtel, operator komórkowy, który pod koniec przyszłego roku ma trafić na giełdę, dostał zielone światło od akcjonariuszy na inwestycje w przyciągnięcie większej od konkurentów liczby klientów kontraktowych (w systemie abonamentowym i mix), by dzięki nim podrasować wycenę spółki.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=324425 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Operatorzy ograniczają uprawnienia klientówZapisana w ustawie - Prawo telekomunikacyjne możliwość zmiany operatora z zachowaniem dotychczasowego numeru telefonu jest fikcją. Operatorzy opóźniają jej wprowadzenie, a regulator rynku ogranicza się do grożenia palcem, wyrażania zaniepokojenia sytuacją i żądań interpretacji przepisów.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_16.html

Telekomy nie chcą zmianDziałający w Polsce operatorzy telefoniczni - stacjonarni i komórkowi - jak tylko mogą, bronią się przed ułatwieniem życia swoim klientom. Według obowiązującego prawa powinniśmy mieć możliwość zmiany firmy, z której usług korzystamy. Numer telefonu możemy zostawić ten sam.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_2.html

Trzech startowało, trzech dostałoPrezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty podpisał decyzje przyznające firmom E-internets, Polska Telefonia Cyfrowa oraz NASK rezerwacje częstotliwości radiowych w paśmie 3,6 - 3,8 GHz. W styczniu urząd rozpocznie następny przetarg na te częstotliwości. Udział w nim zapowiada między innymi Netia.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_21.html

Pozytywnie o cięciach zatrudnieniaInformacja, że Telekomunikacja Polska chce w 2005 r. zwolnić 3,5 tys. pracowników, czyli około 12 proc. załogi, została bardzo dobrze przyjęta przez analityków i rynek. Nie zraża ich nawet to, że spółka utworzy w IV kwartale 2004 r. 130 mln zł rezerw na odprawy. Cena papierów spółki nie zmieniła się.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/ekonomia/ekonomia_a_25.html

Może ruszyć przetarg na UMTSUrząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty będzie wreszcie mógł ogłosić przetarg na częstotliwości pozwalające świadczyć usługi telefonii komórkowej w technologiach GSM i UMTS. Rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące przetargów na rezerwację częstotliwości, którego brak blokował działania URTiP, wchodzi w życie 1 stycznia.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/prawo/prawo_a_10.html

Nęcące słowa kluczeDla promocji przedsiębiorcy wysoka pozycja jego strony WWW w wynikach wyświetlanych przez internetowe wyszukiwarki jest wysoce pożądana. Można to osiągnąć między innymi poprzez odpowiedni dobór słów kluczy opisujących zawartość witryny, a umieszczanych w tzw. metatagach. Taki sposób może jednak w niektórych sytuacjach budzić wątpliwości z punktu widzenia zasad uczciwej konkurencji.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041231/prawo/prawo_a_8.html

GAZETA PRAWNA

Komórkowy zawrót głowyKolejna obniżka cen za połączenia, wprowadzenie UMTS oraz przetarg na nowe częstotliwości - to najważniejsze wydarzenia 2005 r. na rynku telefonii komórkowej. W tych kwestiach nasi rozmówcy są zgodni, ale na tym porozumienie się kończy. Już teraz widać, że w przypadku przetargu konflikt na linii regulator (Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty) - operatorzy będzie trwał, a rozbieżności zdań nie da się uniknąć.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1365&dok=1365.28.419.2.11.2.0.1.htm

Comp Rzeszów ma potencjał

Comp Rzeszów został w ostatnim raporcie Domu Maklerskiego AmerBrokers wyceniony na 92 zł i otrzymał neutralną rekomendację. Autor analizy zwraca uwagę na fakt, że spółka jest wyceniana wyżej niż inne firmy z branży IT notowane na warszawskiej giełdzie.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1365&dok=1365.28.516.2.13.1.0.1.htm

GAZETA WYBORCZA

Od przyszłego roku na spółki telekomunikacyjne czeka nowe obciążenie Pieniądze będą przeznaczone na pokrycie kosztów funkcjonowania administracji (m.in. Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty). Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie wchodzi w życie 1 stycznia 2005 r.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2471206.html

URTiP rozdał częstotliwości Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) zarezerwował częstotliwości w zakresie 3,6-3,8 GHz z przeznaczeniem na budowę cyfrowych sieci radiowego dostępu abonenckiego (SRDA). Otrzymały je spółki: E-internets, Polska Telefonia Cyfrowa oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2471038.html