Piątkowy Przegląd Prasy

TP przedstawiła regulatorowi propozycję obniżki cen połączeń na telefony komórkowe - nie wszystkim się podobają. Do końca roku banki powinny renegocjować umowy z firmami świadczącymi dla nich usługi. Nie wiadomo tylko, co mogą zlecać. TP obsłuży sieć dla PFRON, bo tylko ona zgłosiła ofertę - cena jest niska - 2-3 mln zł, a konkurenci zrezygnowali z protestów. Przed unijnym sądem rozpoczęła się bezprecedensowa batalia prawna, w której amerykański Microsoft walczy z Komisją Europejską. Najwyższa Izba Kontroli w projekcie raportu, do którego dotarła Gazeta Wyborcza, zarzuca urzędnikom MSWiA niegospodarność przy budowie systemu CEPiK.

PULS BIZNESU

Kiedy taniej na komórki

Telekomunikacja Polska chce obniżyć ceny połączeń do sieci Idea i Plus GSM, bo jak twierdzą jej przedstawiciele, z tymi operatorami udało się osiągnąć porozumienie. Obniżka jest znaczna, bo w niektórych przypadkach przekracza nawet 20 proc.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=312849

Problem z usługami

Firmy współpracujące z bankami i wykonujące na ich rzecz różne zadania - np. spółki zarządzające systemami informatycznymi - muszą przygotować się na to, że jeszcze w tym roku będą z nimi podpisane nowe umowy. Jest to wymóg ustawy o outsourcingu.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=312865

Tylko TP ma ofertę dla PFRON

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) zamknął przyjmowanie ofert na trzyletnią usługę transmisji danych dla 19 ośrodków. Wpłynęła tylko jedna propozycja - Telekomunikacji Polskiej. Wcześniej jej konkurenci narzekali, że PFRON faworyzuje TP stawiając wysokie wymagania finansowe wobec oferentów i wykluczając technologię radiową.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=312868

RZECZPOSPOLITA

TP SA policzy taniej

Od 1 listopada Telekomunikacja Polska chce obniżyć z 1,4 zł do 1,1 zł cenę detaliczną minuty połączeń do sieci komórkowych Idea i Plus GSM w abonamencie standardowym w godzinach szczytu. TP za dodatkową opłatą 1 zł chce obniżyć do 88 gr za minutę w szczycie cenę 30 rozmów do sieci komórkowych. Proponuje też operatorom komórkowym możliwość ryczałtowo opłacanych przez abonenta 30 lub 60 minut rozmów w miesiącu.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_041001/ekonomia/ekonomia_a_7.html

GAZETA WYBORCZA

NIK krytykuje MSWiA za niedziałający CEPiK

Najwyższa Izba Kontroli w projekcie raportu, do którego dotarła "Gazeta", zarzuca urzędnikom MSWiA niegospodarność przy budowie systemu CEPiK. Elektroniczna ewidencja pojazdów i kierowców wciąż nie działa tak, jak powinna.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,2316225.html

Microsoft: dni sądu

Czwartkowa rozprawa to dopiero uwertura procesu, który zapowiada się na lata i prawdopodobnie wpłynie na kształt rynku informatycznego. Jako pierwsi zeznawali prawnicy Microsoftu. Przekonywali unijny Sąd Pierwszej Instancji, by wstrzymał wykonanie kary nałożonej w marcu tego roku. Komisja orzekła wówczas, że Microsoft złamał unijne prawo konkurencji poprzez "nadużywanie dominującej pozycji" na rynku oprogramowania komputerowego - systemów operacyjnych.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2316068.html

Szansa na obniżki cen rozmów na komórki

Z początkiem listopada Telekomunikacja Polska zamierza obniżyć ceny połączeń z telefonów stacjonarnych na komórki. W godzinach szczytu obniżka sięgnęłaby ponad 20 proc. Czy to wystarczy, by zatrzymać klientów i spadek ruchu telefonicznego?

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2316082.html

KONFERENCJE

CIPTUG annual conference - 27 września - 2 października - więcej informacji: http://www.ciptug.org/news_events/2004intro.shtml