Piątkowy Przegląd Prasy

NASK: gdzie są miliony z domen internetowych ? Ile zarobiła Telekomunikacja Polska. Trzy firmy chcą budować stacjonarne sieci telekomunikacyjne za pomocą technologii radiowej. Wśród nich jest... komórkowa Era. Federalna Komisja Handlu w USA zgodziła się na fuzję koncernów fonograficznych - Sony Music i BMG. Konstruktorzy pierwszego prywatnego pojazdu wysłanego w kosmos, SpaceShipOne, znów ruszają na podbój przestrzeni.

PULS BIZNESU

Na co idą miliony z domen internetowych

Prowadzenie krajowego rejestru domen internetowych z końcówką pl daje kilkadziesiąt milionów złotych rocznych przychodów. Pieniądze pochodzą od firm, administracji, osób prywatnych - wszystkich, którzy używają adresów internetowych z końcówkami pl czy com.pl. Wątpliwości budzi fakt, że NASK konsumuje te środki samodzielnie, choć prawda jest taka, że prawo jej na to pozwala.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=305130 (dostęp płatny)

Na granicy 1 mld zł netto

Analitycy ankietowani przez agencję Reuters spodziewają się, że grupa kapitałowa Telekomunikacji Polskiej zwiększyła zysk netto w pierwszym półroczu tego roku o 62 proc., do 806 mln zł. W samym pierwszym półroczu operator wraz ze swoimi spółkami zależnymi miał zarobić 57 proc. więcej niż przed rokiem. Rozbieżności w prognozach są jednak duże i wahają się od 428 do 623 mln zł. Dlatego część analityków sugeruje, że po półroczu spółka mogła już zarobić na czysto ponad 1 mld zł.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=305131 (dostęp płatny)

PTC ma w planie internet i VOIP

Nieznana spółka z Częstochowy, E-internets, wygrała ogłoszony przez Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) przetarg na częstotliwości 3,6-3,8 GHz przeznaczone na bezprzewodowy dostęp abonencki w stacjonarnych sieciach telekomunikacyjnych. Zwycięzca przebił dwóch konkurentów (trzeci, fundusz Innova Capital, wycofał się z przetargu), Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK) i Polską Telefonię Cyfrową (PTC), operatora sieci Era i Heyah, oferując ponad dwukrotnie wyższą cenę za rezerwację częstotliwości.

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=305152 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

NASK zgłasza wątpliwości

Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty rozstrzygnął przetarg na częstotliwości umożliwiające radiowy dostęp w całej Polsce do abonentów telefonii stacjonarnej. Najwięcej punktów w zorganizowanym przez URTiP przetargu na częstotliwości w zakresie 3,6 - 3,8 GHz, umożliwiające na terenie całego kraju świadczenie bezprzewodowego cyfrowego dostępu do klientów telefonii stacjonarnej, zdobyła powołana w tym roku spółka E-internets z siedzibą w Częstochowie.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040730/ekonomia/ekonomia_a_8.html

Konkurs wciąż nierozstrzygnięty

Konstruktorzy pierwszego prywatnego pojazdu wysłanego w kosmos, SpaceShipOne, znów ruszają na podbój przestrzeni. Zamierzają dokonać dwóch kolejnych suborbitalnych wypadów: 29 września i 4 października. Jeżeli uda im się zrealizować ten plan, otrzymają nagrodę X-prize w wysokości 10 milionów dolarów.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040730/nauka/nauka_a_3.html

GAZETA WYBORCZA

URTiP przydzieli nowe częstotliwości radiowe

Trzy firmy chcą budować stacjonarne sieci telekomunikacyjne za pomocą technologii radiowej. Wśród nich jest... komórkowa Era.

Jak poinformował w czwartek prezes Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty Witold Graboś, komisja przetargowa zaakceptowała wnioski trzech firm o przydzielenie częstotliwości w paśmie 3,6-3,8 GHz przeznaczonych dla telekomunikacji stacjonarnej. Chodzi o szerokopasmowy dostęp do internetu i telefonię. Choć zainteresowanie wyraziło kilkadziesiąt firm, tylko cztery wystartowały w przetargu, a jedna z nich szybko się wycofała.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2204370.html

USA zgadza się na powstanie Sony BMG

Federalna Komisja Handlu w USA zgodziła się na fuzję koncernów fonograficznych - Sony Music i BMG. W zeszłym tygodniu zielone światło gigantom dała Bruksela. W wyniku fuzji powstanie Sony BMG - firma, do której będzie należała ponad jedna piąta światowego rynku muzycznego. Miejsce lidera branży zachowa Universal Music z udziałem na poziomie 23,5 proc.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2204352.html

GAZETA PRAWNA

Terminale do kart z chipem

PolCard, największa na rynku firma obsługująca płatności kartowe, przetworzyła w I półroczu br. prawie 45 mln transakcji na kwotę 5,6 mld zł, co oznacza 16-proc. wzrost w porównaniu z I półroczem 2003 r. Liczba transakcji zwiększyła się o 22 proc.

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1257&dok=1257.28.115.2.11.3.0.1.htm

KONFERENCJE

The Open Source Convention - 26-30 lipca - więcej informacji:

http://conferences.oreillynet.com/os2004/

Światowy zlot hakerów - Defcon 12 - 30 lipca - 1 sierpnia - więcej informacji: http://www.defcon.org/