Piątkowy Przegląd Prasy

Kalifornia nie chce gigabajtowej poczty od Google. Idea uruchomiła usługę WLAN. Internet przepustką do domu wariatów? Przepadła część środków na komputery dla bibliotek i ośrodków kultury - uciekło 13 z 23 mln zł. Netia wprowadziła do oferty szerokopasmowy dostęp do sieci. W ubiegłym roku średnio co miesiąc spółka Wirtualna Polska, właściciel portalu Wirtualna Polska, przynosiła ok. 2,15 mln zł straty - wynika z danych opublikowanych przez Telekomunikację Polską SA. Tim Berners-Lee nagrodzony. Tylko 16 proc. obywateli UE kupuje on-line. Dziś wyniki za I kw. 2004 poda Nokia.

GAZETA WYBORCZA

A gdzie prywatność?

Przymiarki Google'a do poczty elektronicznej nie spodobały się kalifornijskim senatorom. Nieistniejącej jeszcze usłudze zarzucają łamanie prawa. (s. 28)

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,52981,2019558.html

Idea tańszych hotspotów

Sieć komórkowa Idea wprowadziła kolejną po Plus GSM komercyjną ofertę szerokopasmowego dostępu do internetu w bezprzewodowej technologii WiFi (WLAN). (s. 28)

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2023876.html

Internet przepustką do domu wariatów?

Kafejki internetowe negatywnie wpływają na zdrowie psychiczne uczniów - uznały władze w Pekinie i nakazały zamknięcie wszystkich kafejek w odległości 200 metrów od chińskich szkół.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,34912,2023579.html

PULS BIZNESU

Przepadły środki

Do bibliotek i ośrodków kultury miały w 2004 r. trafić komputery za 23 mln zł. Ktoś jednak coś zaniedbał i część środków przepadła. Uciekło 13 mln zł z puli co najmniej 23 mln planowanej przez resort. (s. 6)

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=288795 (dostęp płatny)

Szerokopasmowa Netia

Po TP i Telefonii Dialog także Netia wprowadziła usługę szerokopasmowego dostępu do internetu. Konkurencja jest spokojna.(s. 10)

http://www.pb.pl/content.aspx?sid=puls&id=288794 (dostęp płatny)

RZECZPOSPOLITA

Malejąca strata miesięczna

W ubiegłym roku średnio co miesiąc spółka Wirtualna Polska, właściciel portalu Wirtualna Polska, przynosiła ok. 2,15 mln zł straty - wynika z danych opublikowanych przez Telekomunikację Polską SA. W I kwartale tego roku średnia miesięczna strata - według informacji uzyskanych od syndyka WP - była dwa razy niższa.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040416/ekonomia/ekonomia_a_14.html

Tim Berners-Lee nagrodzony

Brytyjczyk Tim Berners-Lee, który w 1991 roku stworzył WWW, czyli World Wide Web, otrzymał jako pierwszy Prix Technologique du Millenaire - nagrodę tysiąclecia w dziedzinie technologii, w wysokości jednego miliona euro.

http://www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_040416/nauka/nauka_a_3.html

GAZETA PRAWNA

Małe zaufanie do handlu elektronicznego

Z badań opinii publicznej przeprowadzonych w krajach Unii Europejskiej na temat handlu elektronicznego wynika, że tylko 16 proc. ich obywateli dokonało kiedykolwiek zakupu w internecie. Główne przyczyny takiego stanu rzeczy to brak podłączenia do sieci oraz małe zaufanie do usług on-line. (s. 12)

WYNIKI FINANSOWE

Dziś po południu wyniki finansowe za I kw. 2004 poda fiński producent telefonów komórkowych - Nokia. Transmisja z konferencji:

http://www.corporate-ir.net/ireye/ir_site.zhtml?ticker=NOK&script=1010&item_id=878474