Piątkowy Przegląd Prasy

Grupa TP SA chce nieodpłatnie przekazać Wirtualną Polskę mniejszościowym akcjonariuszom. PKO BP chce wydać w br. na informatykę 400 mln zł. Wola Info wygrała przetarg Ministerstwa Nauki i Informatyzacji na uruchomienie punktów publicznego dostępu do Internetu w 4 województwach. Prokuratura nie skorzystała z możliwości wniesienia kasacji w sprawie kierownictwa JTT Computer.

PULS BIZNESU

PKO BP wyłoży na system 400 mln zł

PKO BP chce wydać w br. na informatykę 400 mln zł. Tyle samo planowano wydać w 2003, jednak ostatecznie inwestycje w IT sięgnęły wówczas jednej trzeciej planowanej kwoty. Co najmniej połowa tej kwoty (200 mln zł) trafi na inwestycje w zintegrowany system informatyczny (ZSI), który przygotowuje konsorcjum Softbank i Accenture/Alnova. (s. 1, 4)

Dostawcy Internetu idą na e-wojnę z TP

Najwięksi dostawcy Internetu oskarżają TP o nadużywanie monopolistycznej pozycji i ograniczanie dostępu do jej sieci. TP żąda ich zdaniem horrendalnych stawek za hurtowy dostęp do sieci TPNET. Zdaniem Jarosława Łacińskiego, dyrektora ds. regulacji i interkonektu w Energisie Polska jest on ośmiokrotnie droższy niż u zagranicznych operatorów. (s. 6)

RZECZPOSPOLITA

UOKiK przeciwko TP SA

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie naruszenia interesów konsumentów, związane ze świadczoną przez TP usługa „Pakiety internetowe TP”. (s. B 3)

Wola Info zbuduje publiczny Internet

Warszawska spółka Wola Info wygrała przetarg Ministerstwa Nauki i Informatyzacji o wartości 6,27 mln zł na uruchomienie punktów publicznego dostępu do Internetu w czterech województwach. Firma dostarczy 600 zestawów głównie do małych miejscowości w województwach warmińsko mazurskim, opolskim, łódzkim i małopolskim. (s. B 3)

Koniec sprawy JTT

Prokuratura nie skorzystała z możliwości wniesienia kasacji w sprawie kierownictwa wrocławskiej spółki JTT Computer. W styczniu sąd apelacyjny oczyścił prezesa, wiceprezesa i główną księgową z zarzutu narażenia skarbu państwa. (s. B 3)

GAZETA WYBORCZA

Wyjdziemy za darmo

Grupa TP SA chce nieodpłatnie przekazać Wirtualną Polskę mniejszościowym akcjonariuszom, o ile zrezygnują z roszczeń finansowych. TP umorzyłaby swoje akcje portalu, dodatkowo TPI gotowa jest umorzyć ok. 30 mln zł pożyczek, które udzieliła portalowi. W zamian TP proponuje rozwiązanie umowy z 2001 roku, proponuje też, aby 10% akcji WP otrzymało 200 pracowników portalu. (s. 29)

CEBIT 2004

Konferencje prasowe wystawców biorących udział w targach w Hannoverze można zobaczyć w Internecie. Dziś Logitech oraz Via Technologies.

http://www.cebit.de/pks_e?x=1

Czy Gates pokona Google?

W świecie nowych technlogii co kilka lat narasta rywalizacja pomiędzy gigantami: Apple i Microsoft, Netscape i Microsoft, Oracle i Microsoft. Teraz czas na pojedynek Google kontra Microsoft. Czy popularna przeglądarka pomści pozostałych pokonanych ?

Magazyn Wired analizuje fenomen Googlemanii.

http://www.wired.com/wired/archive/12.03/google.html?pg=13