Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

BRE rozbuduje sieć placówek mBanku i Multibanku. IBnGR uważa, że deficyt budżetowy sięgnie w 2003 roku 5,7% PKB a dług publiczny przekroczy 50%. TP SA liczy, że od 1 stycznia 2004 roku w jej pakiecie socjalnym dla niezamożnych znajdzie się 0,9 mln abonentów.

PARKIET

BRE rozwija sieć detaliczną BRE planuje uruchominie 100 małych placówek internetowego mBanku i 50 placówek MultiBanku, ktore będą działały na zasadach franszyzy. według wiceprezesa BRE, Sławomira Lachowskiego, taki model pozwoli zmniejszyć koszty rzeczowe trzykrotnie a koszty osobowe - dziesięcokrotnie. Z kolei placówki mBanku mają być otwierane przy supermarketach. (s. 6)

BCC ostrzega: przdsiębiorcy uciekną za granicę Według przedstawicieli Business Centre Club, w Polsce panują mniej dogodne niż gdzie indziej warunki do prowadzenia firmy. O inwestorów zagranicznych agresywniej walczą Słowacja i Węgry. Wkrótce prawdopodobnie także część polskich firm przeniesie działalność np. na Słowację. BCC postuluje ulogicznienie i uproszczenie przepisów podatkowych oraz uproszczenie i przypieszenie prywatyzacji. (s. 8)

Dług publiczny zbliża się do 60% PKBWedług IBnGR, deficyt budżetowy w 2003 roku osiągnie 5,7% PKB. Gdyby zaliczki na fundusze strukturalne, które pojawią się w czerwcu, nie zotały wykorzystane, to deficyt może osiągnąć nawet 6% PKB. Zdaniem przedstawicieli PKB w br. dług publiczny przekroczy 50% PKB, a w roku przyszłym osiągnie pułap 53-54% PKB. zdaniem IBnGR, nowy minister gospodarki nie rozluźnia politykę fiskalną. (s. 8)

RZECZPOSPOLITA

Inflacja: żywność nadal taniejeW 2003 roku inflacja w Polsce wyniesie od 1,5 do 1,6% - prognozuje Departament Analiz i Statystyki Ministerstwa Finansów. W lipcu wskaźik cen konsumpcyjnych oibniży się o 0,2 punkty proc. w porównaniu z czerwcem. W II połowie lipca ceny zywności spadły o 2,2% w porównaniu z II połową czerwca br., a wobec I połowy lipca obniżyły się o 1,6%. (s. B 2)

Ograniczenia zgodne z prawem?Od 1 stycznia 2004 roku TP Sa wprowadzi nowy plan taryfowy dla najmniej zamoznej grupy klientów. Jego użytkownicy nie będa mogli jednak korzystać z usług innych operatorów. Przedstawiciele TP SA tłumaczyli to następująco: chcemy utrzymać bazę abonencką, ale nie chcemy subsydiować konkurencji. TP SA szacuje, że z pakietu oszczędnego do nowego pakietu socjalnego trafi ok. 0,9 mln osób. (s. B 3)