Piątkowy Przegląd Prasy

G-Tech może wycofać się z zamiaru zakupu PolCardu. W sondzie PB przedsiębiorcy oceniają, że negocjatorzy przegrali rozmowy o integracji z UE. Softbank sfinalizował sprzedaż 49% akcji TDC Internet Polska za ok. 70 mln zł.

PARKIET

G-Tech grozi wycofaniem się z negocjacji

G-Tech może się wycofać z zakupu PolCardu - dowiedział się nieoficjalnie Parkiet. Oferuje on 120 mln USD, podczas gdy średnia wartość pozostałych ofert to 70 mln zł. G-Tech chce jednak, by pozostali udziałowcy spółki zgodzili się na przyjęcie określonych parametrów wyników finansowych, jakie ma PolCard osiągać w przyszłości. Od tego oferent uzależnia zapłacenie całej kwoty. (s. 1)

Szeptel kontra bank

Pomimo decyzji sądu oddalającej wniosek Pekao o upadłość Szeptela, bank zamierza rozpocząć egzekucję wobec spółki. Do odzyskania ma 14 mln zł kredytu, który wypowiedział przedterminowo. (s. 5)

PRAWO I GOSPODARKA

UMTS za stacjonarnymi

Ustawa o restrukturyzacji opłat za koncesje telekomunikacyjne mogłaby już wejść w życie, gdyby nie gry polityczne. Do końca roku obowiązuje odroczenie płatności. Jeśli więc do 1 stycznia 2003 r. ustawa nie wejdzie w życie, operatorom grozi upadłość. Wkrótce po restrukturyzacji koncesji „stacjonarnych” przyjdzie prawdopodobnie pora na ustawę o zamianie płatności za licencje UMTS na inwestycje. (s. 5)

PULS BIZNESU

Oddaliśmy Unii zbyt wiele pola

Przedsiębiorcy pytani w sondzie PB ocenili, że polscy negocjatorzy poszli na zbyt duże ustępstwa. Niemal wszyscy uczestniczący (500 osób) w sondzie opowiedzieli się za integracją, jednak przekonani są, że negocjacje przegraliśmy w kwestii budowlanego VAT, specjalnych stref ekonomicznych czy branży mleczarskiej. Wygrane dotyczą hutnictwa i branży mięsnej. „Za dużo w negocjacjach było polityki, za mało myślano o binzesie” - skomentował jeden z ankietowanych. (s. 1, 2, 9-12)

Softbank otrzymał od TDC 70 mln zł

Warszawski Softbank sfinalizował sprzedaż 49% akcji TDC Internet Polska za 69,5 mln zł. Tym samym duński TDC Internet objął 100-proc. kontrolę nad spółką. Transakcja to ustępstwo ze strony Softbanku, który planował sprzedać TDC Internet za 120 mln zł na wiosnę 2003 r. (s. 6)

Polski Ericsson ma nowego szefa

Carl-Olof Berqvist zastąpił na stanowisku prezesa polskiego oddziału Ericssona Michaela Rasmussena. (s. 7)