Piątkowy Przegląd Prasy

Akcje TP S.A. straciły wczoraj, pomimo informacji o pomyślnym dla telekomu zakończeniu sporu z NOM. Wzrosły za to, i to 3,5-krotnie - do 7 mln zł, zarobki zarządu w grupie TP S.A. w roku ubiegłym.

PARKIET

Telmax na giełdę

Prawdopodobnie jeszcze w tym półroczu zadebiutuje na giełdzie bydgoski Telmax – integrator i producent oprogramowania, który koncentruje swoją działalność na sektorze energetycznym. Wejście Telmaksu na GPW pozwoli na wycenę spółki, co może być pierwszym krokiem do pozyskania inwestora strategicznego. (s. 1, 3)

Duży może więcej

Akcje TP S.A. zostały wczoraj przecenione, pomimo informacji o korzystnym dla spółki zakończeniu sporu z NOM, oraz sygnałów, że odwołanie spółki od kary nałożonej przez URT może zostać przychylnie rozpatrzone przez URTiP. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

W ub. roku wzrosły zarobki zarządu TP S.A.

Zarobki członków zarządu w grupie TP S.A. wzrosły w ub. roku 3,5 krotnie, a pula przeznaczona na nagrody – 4-krotnie, wynika z raportu za 2001 rok sporządzonego według standardów MSR. Wartość wynagrodzeń członków zarządu wyniosła w ub. roku 7 mln zł (rok wcześniej – 2 mln zł), a nagród – 4 mln zł. Z kolei wartość odszkodowań i odpraw wyniosła 2 mln zł. (s. 2)

PULS BIZNESU

Producenci PC powinni się łączyć...

Wielu specjalistów uważa, że fuzja na rynku producentów PC dokona się w 2002 roku, lecz przede wszystkim drogą bankructw i przejęć za długi. W fuzję największych, jak , JTT i NTT nie wierzy wielu przedstawicieli branży: „Taka operacja nie ma sensu” – powiedział m.in. Mariusz Jaworski, szef Incomu. (s. 5)

W Polkomtelu trwa personalny impas

Akcjonariusze Polkomtela nadal są daleko od porozumienia w sprawie wyboru prezesa operatora. Kandydatem grupy państwowych akcjonariuszy jest Mirtosław Bielicki z Polkomtela. Ta kandydatura nie spotkała się z przychylnym przyjęciem ze strony inwestorów zagranicznych – Vodafone i TDC. (s. 4)

Liderzy chcą sprzedać 226 tys. pecetów

Według oceny przedstawicieli branży, w tym roku wielkość rynku PC może wzrosnąć o około 5%. Trzy największe firmy - Optimus, NTT i JTT - chcą sprzedać w sumie 226 tys. komputerów osobistych. Compaq planuje sprzedaż 60 tys. PC-tów. (s. 5)