Piątkowy Przegląd Prasy

URT ujawni wkrótce stanowisko w sprawie usług międzynarodowych telefonii VoIP. Według informacji PB, urząd poparł racje TP S.A. i uznał VoIP za usługi głosowe.

PULS BIZNESU

URT: czerwone światło dla VoIP

Prezes URT lada dzień uzna usługi międzynarodowej telefonii VoIP za usługi głosowe – podaje nieoficjalnie PB. Tym samym urząd staje w sporze o charakter VoIP po stronie TP S.A., która chce stosowania do VoIP przepisów prawa telekomunikacyjnego. Stwierdza ono m.in., że TP S.A. utrzyma monopol na świadczenie rozmów międzynarodowych do końca br. Rynek VoIP w 2001 roku oceniany był przez Instytut Rynku Elektronicznego na 250 mln zł. (s. 1, 7)

SSSB: kłopoty TP S.A.

Schroeder Salomon Smith Bank wycenił akcje TP S.A. na 16 zł. Według przewidywań analityków banku, zysk operacyjny może spaść w 2002 roku nawet o 45%. Wynik netto według SSSB wyniesie w br. 60 mln zł, a w 2003 – 62 mln zł. (s. 8)

PARKIET

Będą zmiany w zarządzie

W najbliższy wtorek odbędzie się kolejne posiedzenie rady nadzorczej Elektrimu. Według nieoficjalnych informacji Parkietu dojdzie podczas niego do wyboru nowych członków zarządu holdingu. (s. 1)

Optimus będzie konsolidował

W najbliższych tygodniach będzie informował o kolejnych działaniach konsolidacyjnych. W tym kontekście wspomina się możliwość przejęcia JTT Computer. Prezes firmy, Paweł Ciesielski stwierdził, że nic nie wie na temat takiego scenariusza. Komentarza odmówił także Jacek Krawczyk, prezes Optimusa. (s. 3)

MCI negocjuje z bmp AG

MCI Management i niemiecki fundusz bmp negocjują szczegóły w sprawie drugiej rundy finansowania portalu Bankier.pl. We wtorek MCI zakupił 20% udziałów w Bankier.pl, fundusz zapłaci za nie dwóm osobom fizycznym łącznie ok. miliona zł. Wykonanie umowy jest uwarunkowane m.in. od zgody pozostałych akcjonariuszy, podpisania umowy udziałowej pomiędzy MCI, bmp i Central Eastern Europe Venture. W przypadku powodzenia umowy, MCI będzie miał 80% udziałów w Bankier.pl. (s. 4)

PRAWO I GOSPODARKA

Jacek Socha ostro krytykuje Elektrim

Po zawieszeniu przez radę nadzorczą Elektrimu wiceprezesa Jacka Walczykowskiego za odmienne stanowisko w kwestii NWZA, przewodniczący KPWiG Jacek Socha skrytykował to posunięcie. „Z punktu widzenia spółki akcyjnej uważam, że taki sposób funkcjonowania firmy nie powinien mieć miejsca i dlatego przystąpię jako prokurator o wyznaczenie terminu walnego wcześniej” – powiedział Jacek Socha. (s. 1, 2)