Piątkowy Przegląd Prasy

Grupa 4 Media czeka na decyzję IB System w sprawie przedłożonej mu propozycji współpracy i związków kapitałowych. Przejęcie miałoby pomóc 4 Media w upublicznieniu jednej ze spółek zależnych – Internet Operatora.

PULS BIZNESU

Analitycy ING Barings radzą trzymać akcje Elektrimu

ING Barings obniżył rekomendację dla Elektrimu z „kupuj” do „trzymaj”, a docelową cenę dla walorów spółki ustalił na 37,1 zł. Zdaniem analityków przyjęcie oferty DT spowoduje podwyższenie tej ceny do 42,9 zł, a propozycji Vivendi – do 37,4 zł. Ofertę Niemców obserwatorzy uważają jednak za bardziej ryzykowną dla akcjonariuszy spółki. (s. 5)

Arena poda cenę emisji 9 czerwca

W poniedziałek rozpocznie się subskrypcja 21 mln akcji Areny, stanowiących 44,9% kapitału spółki. Portal zamierza uzyskać z emisji 100-150 mln zł. Widełki cenowe prawdopodobnie będą się wahać od 5 do 7,5 zł. (s. 9)

PRAWO I GOSPODARKA

Microsoft w ofensywie

Po podwyższeniu opłat za dostęp do Internetu przez America Online, główny rywal AOL Time Warner – Microsoft Corp. podjął walkę o klientów. Zaoferował wszystkim, którzy do 30 czerwca br. zdecydują się na subskrypcję serwisu internetowego Microsoft Network, trzy miesiące darmowego dostępu do Sieci oraz niezmienną cenę abonamentu do stycznia 2003 r. (s. 5)

Odpowiedź Bertelsmanna

Bertelsmann zapowiedział przejęcie internetowej spółki Myplay, zajmującej się udostępnianiem i dystrybucją muzyki online. Wartość transakcji nieoficjalnie szacowana jest na 30 mln USD. Zdaniem analityków akwizycja jest odpowiedzią niemieckiego koncernu na przejęcie przez Vivendi portalu muzycznego MP3.com. (s. 5)

PARKIET

4 Media dogadują się z IB System?

Grupa 4 Media czeka na decyzję IB System w sprawie przedłożonej mu propozycji współpracy i związków kapitałowych. Jak wynika z informacji Parkietu, szanse na jej przejęcie są spore. Przejęcie miałoby pomóc 4 Media w upublicznieniu jednej ze spółek zależnych – Internet Operatora. Partnerem w rozmowach jest również Kredyt Bank, kredytujący dotychczasową działalność IBS. (s. 6)

France Telecom szuka pieniędzy

France Telecom spodziewa się wpływu w wysokości ok. 600 mln EUR ze sprzedaży 9,9% akcji Corp. Środki mają zostać przeznaczone na redukcję zadłużenia francuskiego telekomu, które sięga 61 mld EUR. Pojedyncza akcja Sprinta została wyceniona na 19 USD. (s. 10)

Nieporozumienia w Telecom Italia

Po informacjach prasowych o tym, że turyński sąd sprawdza, czy prezes Telecom Italia, Roberto Colaninno wystarczająco informował członków zarządu o licznych transakcjach, kurs Olivetti spadł o 8,6%, a spółki telekomunikacyjnej – o 4,5%. (s. 10)

RZECZPOSPOLITA

Różne wartości tej samej rezerwy

Telekomunikacja Polska skorygowała w dół – o 178 mln zł – zysk netto spółki matki za 2000 r. oraz podwyższyła – o 177 mln zł – wynik netto spółki i grupy za I kw. 2001 r. Nową wersję raportu rocznego za 2000 r. oraz raportu skonsolidowanego za I kw. 2001 r. TP S.A. opublikuje dziś. (s. B 3)