Piątkowy Przegląd Prasy

Dwa komunikaty "z pola walki". Minister skarbu, Aldona Kamela-Sowińska oświadczyła, że jest przekonana o końcowym sukcesie negocjacji z France Telecom, w sprawie sprzedaży francuskiemu operatorowi 10% akcji TP SA. Natomiast zdaniem prezes Elektrimu, Barbary Lundberg, nowa rada nadzorcza spółki zaakceptuje ofertę Deutsche Telekom.

PULS BIZNESU

Netia zażądała zwrotu 345 mln zł

Spółki zależne od Netia Holdings złożyły w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji wniosek o ustalenie warunków działalności telekomunikacyjnej i zwrot opłat koncesyjnych w wysokości 92,1 mln EUR, w związku z wygaśnięciem koncesji. Wraz z wejściem nowego prawa telekomunikacyjnego, wygasły przepisy z 1990 roku. Zdaniem przedstawicieli Netii, skrócenie okresu ochronnego z 15 do najwyżej 3 lat, a w przypadku Netii Telekom Mazowsze – do 6 miesięcy, pozbawia koncesje wartości ekonomicznej. (s. 8)

FT raczej kupi 10 proc. TP S.A.

Minister skarbu, Aldona Kamela-Sowińska zapewniła wczoraj, że jest przekonana o pomyślnej finalizacji opcji France Telecom na zakup 10% akcji TP SA. Pod koniec lutego prezes FT, Michel Bon zapowiadał, że operator raczej nie zdecyduje się na realizację opcji zakupu przy cenie 38 zł za walor. Negocjacje między ministerstwem i francuskim telekomem w tej sprawie trwają od marca. (s. 10)

Katowicki Voyager.com uruchamia handel w Sieci

Za ok. 1,5 mln zł, katowicka spółka Voyager.com zamierza na przełomie października i listopada uruchomić Polską Platformę Handlu Elektronicznego. Platforma będzie skupiać firmy handlowe, pragnące poszerzyć kanał sprzedaży o Internet. (s. 14)

PRAWO I GOSPODARKA

Lider naszej części Europy

Era, z ponad 3 mln abonentów, jest największym operatorem telefonii komórkowej w Europie Środkowowschodniej. Plus zajął drugie, a Centertel szóste miejsce w zestawieniu przedstawionym przez Piotra Szwedzika, dziennikarza Boss-Gospodarka. W sumie, trzy polskie sieci mają 27,6 % komórkowego rynku w naszej części Europy.

Przesunięcia w transzach

Hoga.pl umieściła na rynku 2 mln akcji serii D po cenie emisyjnej 4,5 zł. Zdaniem prezesa spółki, Grzegorza Krajewskiego, dopisali inwestorzy uczestniczący w budowie księgi popytu, na których Hodze zależało najbardziej. Przydział akcji nastąpi na sesji giełdowej 22 maja. (s. 10)

PARKIET

Barbara Lundberg: rada Elektrimu zaakceptuje umowę z DT

Według prezes Elektrimu, nowa rada nadzorcza spółki najprawdopodobniej przyjmie warunki oferty zaproponowane przez Deutsche Telekom. Oferta zakłada podwyższenie kapitału zakładowego PTC. Przewodniczący nowowybranej rady nadzorczej, Waldemar Siwak, odmówił skomentowania wypowiedzi Barbary Lundberg. (s. 1)

Cena emisyjna: 120,48 zł

ComputerLand zaoferował w drodze wymiany obliacji 750 tys. akcji serii N. Ich cena emisyjna, odpowiadająca cenie zamiany została ustalona na 120,48 zł za walor. Nowe papiery są skierowane do posiadaczy obligacji zamiennych serii B. Spółka chce uzyskać ok. 90 mln zł, które będą przeznaczone na finansowanie działalności w latach 2000 – 2001, w tym inwestycji w rozwój oferty outsourcingowej, hostingu, ASP oraz e-integracji. (s. 3)