Piątkowy Przegląd Prasy

Obniżenie przez szwajcarski bank rekomendacji dla akcji TP S.A. nie jest związane z przyczynami fundamentalnymi, lecz głównie spodziewanym powstaniem nawisu rynkowego tych papierów po wrześniowej wtórnej ofercie.

PARKIET

Redukować TP S.A.

UBS Warburg, szwajcarski bank inwestycyjny, obniżył rekomendację dla polskiego narodowego operatora z kupuj do redukuj, a cenę docelową akcji z 32 do 23 zł. Przyczyny takiej oceny leżą w spodziewanym powstaniu dużego nawisu rynkowego tych papierów po wtórnej ofercie akcji TP S.A. wartej 1,1 mld USD, zapowiadanej na wrzesień. (s. 3)

Będą nowe środki na akwizycje

Vodafone Group przeprowadzi, w celu sfinansowania zakupu udziałów Japan Telecom od British Telecommunications, emisję akcji wycenianą na 4,3 mld USD. Oprócz kupna 20% walorów JT, brytyjska grupa przymierza się także do kupna niemal 18% walorów hiszpańskiego operatora Airtel, wartych 1,58 mld USD. (s. 7)

PRAWO I GOSPODARKA

Agora chce więcej radia

Agora planuje w tym roku objęcie udziałów w 4 – 5 lokalnych stacjach radiowych. Tym samym stan posiadania spółki w tym sektorze zwiększyłby się do 19 stacji. Agora posiadała w 2000 roku niemal 10% udziału w słuchalności. (s. 1)

G-Tech zawiesił los na włosku

W komentarzu do oświadczenia G-Tech-u, o nieprzedłużaniu umowy z Totalizatorem Sportowym, rzecznik TS uspokajał, że powrót do systemu papierowych kuponów i wyłączenie systemu on-line są niemożliwe. Dotychczasowa umowa wygasa w październiku br., a minister skarbu nie zaakceptowała do tej pory nowej umowy wynegocjowanej pomiędzy TS i G-Tech. (s. 1)

Popyt na komórki

France Telecom zwiększył w I kw. obroty o 35,5 %, jednocześnie jednak akcje koncernu spadły wczoraj o ponad 3%. Zdaniem analityków, inwestorzy mogą być rozczarowani niższym poziomem wzrostu sprzedaży usług w tradycyjnych połączeniach telekomunikacyjnych. Główne korzyści przyniosła FT spółka telefonii komórkowej – Orange, która podwoiła w I kw. obroty do poziomu 3,408 mld EUR. Liczba abonentów Orange zwiększyła się o 132%, do ponad 33 mln osób. (s. 4)

GAZETA WYBORCZA

Czyszczenie bilansu?

Gwałtowne pogorszenie wyników TP S.A. mogłoby doprowadzić do wyprzedaży na GPW blue chipów. Jednak wyniki operatora pozwalają mu nie tylko nie poprawiać ”na siłę” kwartalnego bilansu, ale również umożliwiły utworzenie rezerwy w wysokości 176 mln zł. Właśnie utworzenie rezerwy na przewidywane koszta wypłat odpraw i odszkodowań dla pracowników spowodowało, że wyniki I kwartału br. były w porównaniu z ubiegłorocznymi mniejsze o 18% i wyniosły 403,3 mln zł. (s. 23)

PULS BIZNESU

Akcje AMS nie dla JC Decaux

Zgodnie z oczekiwaniami, kontrwezwanie JC Decaux na akcje AMS nie powiodło się. Firma była zainteresowana co najmniej 1 mln akcji, za które oferowała 66 zł. Było to o 4 zł mniej niż podczas nieudanej próby Agory. Na wezwanie odpowiedzieli jedynie drobni gracze zapisując się na 11% akcji (139 tys. walorów). Próba Agory, kiedy to odpowiedzieli właściciele 900 tys., akcji była więc bardziej udana. (s. 8)