Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

Piątkowy Przegląd Prasy

Kolejna dochodowa firma może stać się przystanią dla nieudanego polityka. Chyba że przeciwstawią się temu „rasowi” kapitaliści.

GAZETA WYBORCZA

Apetyt na komórki

Na dzisiejszym WZA Polkomtela może zostać zmieniony zarząd, któremu kończy się kadencja. Prezes Władysław Bartoszewicz przez rządzącą partię polityczną jest oskarżany o „niewłaściwe” powiązania polityczne. Rząd może doprowadzić do usunięcia prezesa ponieważ w radzie nadzorczej Polkomtela zasiada 4 przedstawicieli spółek z udziałem skarbu państwa. Nieoficjalnie mówi się o kandydaturze byłego ministra skarbu Andrzeja Chronowskiego lub szefa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. Wiele będzie zależało od opinii przedstawicieli Vodafone’a i Tele Danmark w radzie nadzorczej. (s.16)

PULS BIZNESU

Telefonia Lokalna ma wyłożyć 625 mln zł

Taką kwotę wyłoży w 2001 r. w porównaniu do 450 mln zł w 2000 r. Te forsowne inwestycje pozwoliły jej najszybszy rozwój pośród firm branży. W I kw. br. zdobyła blisko 40 tys. klientów i ma ich już 157 tys. Planuje zdobycie do końca roku jeszcze 100 tys. abonentów. Telefonia Lokalna zainwestuje w tym roku 30 mln zł w rozwój usług dostarczania Internetu. Właściciel firmy - KGHM – szuka dla niej inwestora. Dużymi inwestycjami i dynamiką wzrostu chce zainteresować potencjalnych kontrahentów operatorem. KGHM sam raczej nie podoła tak wysokim, jak zakładano, nakładom. Podpisał niedawno list intencyjny z PKO BP na kredyt konsorcjalny w wysokości 800 mln zł, który spłaci pewnie nowy inwestor. (s.7)

Ericsson nie chce się poddać

Wbrew spekulacjom WZA koncernu nie usunęło ze stanowiska prezesa Kurta Hellstroma, którego obarcza się odpowiedzialnością za wszystkie trudności firmy: spadek cen akcji, zerowy wzrost sprzedaży na rynku amerykańskim, 5 mld SEK straty w I kw. br. Na swoje usprawiedliwienie zarząd mógł zwrócić uwagę na słabość rynku telekomunikacyjnego na całym świecie a także na wdrożony już program oszczędności, który w tym roku przyniesie 35 mld SEK. Ericsson nie zamierza się wycofywać z rynku telefonów komórkowych. Koncern generuje 2,3% PKB Szwecji i jego sytuacją jest zaniepokojony rząd tego kraju. (s.13)

PARKIET

Kupuj Prokom, trzymaj Netię

Takie rekomendacje wydali analitycy SG Securities London i Deutsche Banku. Osłabienie rynku informatycznego powinno być w Polsce mniejsze niż na świecie z uwagi na zapóźnienie naszego kraju. Wzrost wydatków na informatykę wzmogą zamówienia administracji państwowej i firm, zwłaszcza po wejściu Polski do Unii Europejskiej, co dobrze wróży cenom akcji Prokomu. DB natomiast obniżył rekomendację Netii z „kupuj” do „trzymaj”, wskazując na zmniejszone zainteresowanie inwestorów niezależnymi operatorami telefonicznymi. Poza tym Netia będzie wymagała dokapitalizowania, co w aktualnych warunkach rynkowych może być trudne. Źle wpływają także na nią przedłużające się negocjacje z TP S.A. w sprawie uruchomienia połączeń międzystrefowych. DB przewiduje, że Netia będzie miała w br. 695 mln zł przychodów ze sprzedaży i 830 mln zł straty netto. (s.6)

Spadek zysku Consors Online

Największe niemieckie internetowe biuro maklerskie nie może zaliczyć 2000 r. do udanych. Zysk netto zmniejszył się o 36% do 17 mln EUR, liczba operacji spadła o 20%, a liczba transakcji na jednego klienta o 45%. Spadła też wartość zarządzanych środków z 1700 EUR do 1450 EUR na jednego klienta. Zlikwidowano także 14,3 tys. nieaktywnych rachunków, chociaż ogólna liczba klientów wzrosła znacznie w okresie giełdowej hossy z początku zeszłego roku. (s.26)