PRZEGLĄD TYGODNIA 7-14.09

Powstało centrum certyfikacji podpisów elektronicznych Centrast - jednocześnie rząd zapowiedział, że ustawa o podpisie elektronicznym będzie gotowa za kilka miesięcy.

Z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego utworzone zostało Centrum Zaufania i Certyfikacji Centrast. Z informacji NBP wynika, że spółka zajmie się przede wszystkim wydawaniem elektronicznych poświadczeń związanych z podpisem elektronicznym oddziałom operacyjnym banków oraz innym podmiotom działającym na rynku finansowym. Jednocześnie premier Jerzy Buzek zapowiedział, że projekt ustawy legalizującej podpis elektroniczny trafi do Sejmu jeszcze w tym roku.

Taylor Nelson Sofres i OBOP wraz z firmami I-Metria i Expert Monitor uruchamiają wspólne przedsięwzięcie badawcze pod nazwą Projekt NetMetria. Firmy podpisały list intencyjny dotyczący wdrożenia projektu badawczego polegającego na pomiarach liczebności widowni witryn internetowych oraz na monitorowaniu reklamy w sieci.

Apexim zainstaluje w BGŻ system Eurobank On-line oraz utworzy Centralny System Informatyczny tego banku. Wartość umowy można oszacować na 27 milionów złotych.

Właściciel amerykańskiego portalu Monster.com przejmuje dwie polskie firmy – GRDP i Promen, działające na rynku pośrednictwa pracy.

Motorola zbuduje pod Krakowem Europejskie Centrum Oprogramowania. Ma ono być jednym z największych działów firmy na świecie. Europejskie Centrum powstające w SSE zatrudni 500 inżynierów i zacznie działać za dwa lata. Całkowity koszt inwestycji oszacowano na 18 milionów dolarów.

Rosyjski nadzór łączności nakazał spółkom Mobilnyje TeleSystemy i VympelKom zwolnić do listopada część przydzielonych im częstotliwości w zakresie 900 MHz. Zabrane pasma otrzyma spółka Sonic Duo, należąca do fińskiej Sonery i państwowego rosyjskiego CentrTelegrafa. Sonic Duo będzie trzecim operatorem telefonii komórkowej GSM w Moskwie.

Telbank zainwestuje 1,5 miliona euro w budowę szkieletowej sieci transmisyjnej o dużej przepustowości. Budową i dostarczeniem sprzętu zajmie się Alcatel. Sieć ma być oddana do użytku na początku przyszłego roku. Połączy największe miasta w Polsce, w tym Warszawę, Kraków, Katowice, Kielce, Bydgoszcz, Radom, Łódź, Poznań i Gdańsk.