PRZEGLĄD TYGODNIA 4.07 – 10.08

Formus Polska, dostawca usług sieciowych i internetowych w Polsce, otrzymał od Ministerstwa Łączności koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie całej Polski.

Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna przydzieliła firmie pasmo o częstotliwości 3,5 GHz w 33 miastach Polski, a pozwolenie na działalność w paśmie 28 GHz rozszerzono o kolejne 40 miejscowości.

Wirtualna Polska, Onet.pl., Agora, Interia, Vogel Publishing i Presspublica chcą powołać spółkę Polskie Badania Internetu. Jak poinformował nas Jarosław Pawlak z Wirtualnej Polski, członek Rady Nadzorczej nowo utworzonej spółki, do głównych zadań firmy będzie należało zwrócenie baczniejszej uwagi na badania Internetu w Polsce.

Do badania Internetu przymierzają się SMG/KRC, OBOP, GFK Polonia, ARC Rynek i Opinia oraz AGB. Za granicą koszt utrzymania badawczych paneli internetowych to suma rzędu 2 – 6 milionów dolarów rocznie.

Firma budowlana Atlantis ogłosiła, że zamierza wejść na giełdę nowojorską jako firma branży IT. W przeistoczeniu ma pomóc międzynarodowy inwestor, z którym rozmowy już trwają. Atlantis jest kolejnym przedsiębiorcą na polskim rynku, który rezygnuje z dotychczasowej działalności na rzecz branży IT. Trzy tygodnie temu podobną decyzję podjął Chemiskór, znana firma z branży garbarskiej. Akcje notowanego na warszawskiej giełdzie Chemiskóru od razu poszły w górę, co spowodowało, że inni też zaczęli myśleć o zmianie działalności.

Minister Łączności Tomasz Szyszko poinformował, że rząd zamierza przyznać pięć licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji UMTS. Przetarg będzie ogłoszony 2 października. Jeszcze w tym miesiącu podana zostanie minimalna opłata za licencję. Od 6 grudnia operatorzy będą mogli składać oferty. Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 27 grudnia.

Ministerstwo Komunikacji Finlandii podało, że Sonera - operator telekomunikacyjny uważany za pioniera technologii telefonii bezprzewodowej - prowadzi rozmowy w celu zdobycia partnera w interesach.

Głównym udziałowcem Sonery, mającym aż 52,9 procent akcji, jest rząd Finlandii. Może on sprzedać całość swoich udziałów. Na razie jednak nie planuje tego zrobić. Minister komunikacji Finlandi Olli-Pekka Heinonen powiedział, że rząd chce, aby firma znalazła sojusznika, co pozwoli jej na dalszy wzrost i zapewni konkurencyjność.

Analitycy otwarcie mówią, że Sonera jest za mała,żeby przetrwać samodzielnie na rynku telekomunikacyjnym. Szczególnie w momencie, gdy firmy potrzebują nakładów na zakup licencji czy inwestycje w dziedzinie telefonii trzeciej generacji, UMTS.

Brytyjski dom aukcyjny QXL postanowił wstrzymać ogłoszoną już w maju fuzję z niemieckim internetowym domem aukcyjnym Ricardo. Kłopoty zaczęły się po ogłoszeniu przez niemiecką aukcję kwartalnego raportu finansowego. Szefowie QXL odmówili oświadczenia, jakie informacje z raportu zostaną poddane dokładnej analizie doradców z banku inwestycyjnego Credit Suisse First Boston. Jednak mówi się że specjaliści z CSFB muszą ponownie wycenić niemiecką spółkę.

Medical Data Management i Enterprise Investors zamierzają uruchomić internetowy portal tematyczny poświęcony branży medycznej. Firmy podpisały już list intencyjny w tej sprawie. MD wniesie do tego przedsięwzięcia zawartość merytoryczną, EI zaś w początkowej fazie zainwestuje 2 miliony dolarów. Twórcy zapewniają, że nowy portal ma być dla lekarzy przede wszystkim źródłem informacji na tematy branżowe.