Every year, collectors and enthusiasts wonder what Products Rolex will launch, and the extra months of speculation have only magnified the process this year. New are always exciting, but it seems to be forgotten that the brand also discontinues a few models each year - and the most important tend to be those that are removed from the catalogue.

PRZEGLĄD TYGODNIA 4.07 – 10.08

Formus Polska, dostawca usług sieciowych i internetowych w Polsce, otrzymał od Ministerstwa Łączności koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie całej Polski.

Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna przydzieliła firmie pasmo o częstotliwości 3,5 GHz w 33 miastach Polski, a pozwolenie na działalność w paśmie 28 GHz rozszerzono o kolejne 40 miejscowości.

Wirtualna Polska, Onet.pl., Agora, Interia, Vogel Publishing i Presspublica chcą powołać spółkę Polskie Badania Internetu. Jak poinformował nas Jarosław Pawlak z Wirtualnej Polski, członek Rady Nadzorczej nowo utworzonej spółki, do głównych zadań firmy będzie należało zwrócenie baczniejszej uwagi na badania Internetu w Polsce.

Do badania Internetu przymierzają się SMG/KRC, OBOP, GFK Polonia, ARC Rynek i Opinia oraz AGB. Za granicą koszt utrzymania badawczych paneli internetowych to suma rzędu 2 – 6 milionów dolarów rocznie.

Firma budowlana Atlantis ogłosiła, że zamierza wejść na giełdę nowojorską jako firma branży IT. W przeistoczeniu ma pomóc międzynarodowy inwestor, z którym rozmowy już trwają. Atlantis jest kolejnym przedsiębiorcą na polskim rynku, który rezygnuje z dotychczasowej działalności na rzecz branży IT. Trzy tygodnie temu podobną decyzję podjął Chemiskór, znana firma z branży garbarskiej. Akcje notowanego na warszawskiej giełdzie Chemiskóru od razu poszły w górę, co spowodowało, że inni też zaczęli myśleć o zmianie działalności.

Minister Łączności Tomasz Szyszko poinformował, że rząd zamierza przyznać pięć licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji UMTS. Przetarg będzie ogłoszony 2 października. Jeszcze w tym miesiącu podana zostanie minimalna opłata za licencję. Od 6 grudnia operatorzy będą mogli składać oferty. Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowano na 27 grudnia.

Ministerstwo Komunikacji Finlandii podało, że Sonera - operator telekomunikacyjny uważany za pioniera technologii telefonii bezprzewodowej - prowadzi rozmowy w celu zdobycia partnera w interesach.

Głównym udziałowcem Sonery, mającym aż 52,9 procent akcji, jest rząd Finlandii. Może on sprzedać całość swoich udziałów. Na razie jednak nie planuje tego zrobić. Minister komunikacji Finlandi Olli-Pekka Heinonen powiedział, że rząd chce, aby firma znalazła sojusznika, co pozwoli jej na dalszy wzrost i zapewni konkurencyjność.

Analitycy otwarcie mówią, że Sonera jest za mała,żeby przetrwać samodzielnie na rynku telekomunikacyjnym. Szczególnie w momencie, gdy firmy potrzebują nakładów na zakup licencji czy inwestycje w dziedzinie telefonii trzeciej generacji, UMTS.

Brytyjski dom aukcyjny QXL postanowił wstrzymać ogłoszoną już w maju fuzję z niemieckim internetowym domem aukcyjnym Ricardo. Kłopoty zaczęły się po ogłoszeniu przez niemiecką aukcję kwartalnego raportu finansowego. Szefowie QXL odmówili oświadczenia, jakie informacje z raportu zostaną poddane dokładnej analizie doradców z banku inwestycyjnego Credit Suisse First Boston. Jednak mówi się że specjaliści z CSFB muszą ponownie wycenić niemiecką spółkę.

Medical Data Management i Enterprise Investors zamierzają uruchomić internetowy portal tematyczny poświęcony branży medycznej. Firmy podpisały już list intencyjny w tej sprawie. MD wniesie do tego przedsięwzięcia zawartość merytoryczną, EI zaś w początkowej fazie zainwestuje 2 miliony dolarów. Twórcy zapewniają, że nowy portal ma być dla lekarzy przede wszystkim źródłem informacji na tematy branżowe.