PRZEGLĄD TYGODNIA 28.07 – 3.08

Polska Telewizja Kablowa otrzymała koncesję Ministerstwa Łączności na świadczenie usług telekomunikacyjnych oraz zezwolenie na zakładanie i używanie sieci telekomunikacyjnych. Dostęp do Internetu United Pan-Europe Communication – właściciel PTK - będzie oferować przez swoją spółkę zależną chello broadband.

PTK – największy w Polsce operator telewizji kablowej – swoim zasięgiem obejmuje ok.1,7 mln gospodarstw domowych, z czego ponad połowa korzysta z jego usług. Marek Sowa, wiceprezes ds. korporacyjnych UPC w Polsce, obiecał, że abonament będzie stały i niezależny od czasu spędzanego w sieci.

<b>W poniedziałek po południu władze TP Internet, wyrzuciły z pracy całą redakcję portalu.pl.</b> Zespół, który wcześniej nie przyjął wymówień, został odłączony od bazy redakcyjnej. Według szefa serwisów informacyjnych portalu.pl Jacka Podgórskiego zespół został zwolniony, gdyż „nie chciał się poddawać naciskom politycznym dotyczącym zawartości serwisów”.

27 lipca dziennikarze portalu.pl założyli związek zawodowy. Cztery dni później prezes TP Internet Sławomir Kulągowski poinformował zespół o rozwiązaniu z nimi umów o pracę „ z przyczyn organizacyjnych i ekonomicznych”. Portal.pl zawarł umowy z kilkoma serwisami agencyjnymi, których informacje zamierza umieszczać w serwisie.

<b>W Niemczech rozpoczął się przetarg na telefonię komórkową trzeciej generacji (UMTS).</b> Rząd niemiecki zamierza rozdysponować od czterech do sześciu 20-letnich licencji na których planuje zarobić ok. 28 mld dol.

Licytacja wystartowała od sumy 100 mln marek niemieckich ( ok. 48 mln dol.) za licencję.

Do przetargu zgłosiło się siedem firm i konsorcjów: T Mobil - komórkowa spółka narodowego operatora Deutsche Telekom, Mannesmann, E-Plus – konsorcjum holenderskiego KPN i operatora z Hongkongu Hutchison Whampoa, Viag Intercom – spółka British Telecommunications, niemieckiej energetyki i norweskiego operatora Telenor, Mobilcom, Debitel oraz grupa 3G – spółka hiszpańskiej Telefoniki i fińskiego operatora Sonera.

Tymczasem trzeciego dnia niemieckiej aukcji licencji telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS suma licytacji wynosiła 1,7 miliarda dolarów. Najbardziej podbijają ceny MobilCom i France Telecom.

<b>Jedna z największych europejskich firm zajmujących się reklamą w Internecie – adMaster network</b> z Monachium – otworzyła swoją filię w Warszawie. Po CR Media, FI Polska, IDM i Adserver jest kolejną firmą na polskim rynku internetowej reklamy.

AdMaster network zamierza zbudować w Polsce internetową sieć reklamową, która swoim zasięgiem obejmie najczęściej odwiedzane serwisy. Byłaby to pierwsza w Polsce sieć reklamowa o zasięgu ogólnoeuropejskim.

<b>Niemiecki Urząd Regulacji Telekomunikacyjnych i Pocztowych zapowiedział,</b>że zamierza się dokładnie przyjrzeć działalności MobilCom i Debitel, ponieważ podejrzewa obie firmy o zmowę. Powodem jest wypowiedź szefa MobilCom Gerharda Schmida, który powiedział, że po zakończeniu aukcji jego firma jest otwarta na współpracę z Debitelem. Szwajcarzy reprezentujący Debitel twierdzą, że nie prowadzą żadnych rozmów z MobilCom

<b>Według opublikowanych w środę wyników badań,</b> przeprowadzonych niezależnie przez OBOP i SMG/KRC, najbardziej znanym wśród polskich internautów portalem jest Onet.pl. Na drugim miejscu plasuje się Wirtualna Polska.

Z Onetu.pl korzysta 60 proc. (OBOP) użytkowników Internetu, a według SMG/KRC – 50 proc. Z Wirtualnej Polski korzysta 50 proc. (OBOP) lub 41 procent (SMG/KRC) internautów. Coraz więcej zwolenników zyskuje portal Arena – 22 procent według OBOP, a 9 procent według SMG/KRC - która wyprzedza Panoramę Firm, InterNetię i Interię.

<b>Deutsche Bank ogłosił, że zamierza otworzyć w Internecie</b> ogólnoeuropejski bank detaliczny oraz świadczyć usługi brokerskie. Zarówno dom maklerski „Maxblue” , jak i Deutsche 24 obejmie swoim zasięgiem siedem europejskich państw, w tym także Polskę.