PRZEGLĄD PRASY 31.08

„Nie ma takiej ceny, której nie zapłacilibyśmy za UMTS” – deklaruje TPSA

GAZETA WYBORCZA Spółka Getin, jest przekonana, że niewielkim firmom opłaca się w interesach wykorzystywać Internet, dlatego utworzyła w sieci Centrum e-Biznesu, które ma w tym pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom. ”Te firmy mogłyby dużo zyskać, jeśli zaczęłyby wykorzystywać Internet, napotykają jednak bariery od technologicznych i finansowych po psychologiczne” powiedział prezes firmy Piotr Czarnecki. Centrum e-Biznesu oferuje usługi związane z prezentacją działalności, a także kilka serwisów informacyjno-doradczych, opracowanych przy pomocy zewnętrznych partnerów na potrzeby drobnego biznesu. (s.20)

PULS BIZNESU Sześć dużych polskich banków zainwestuje w tym roku w rozwój swoich systemów komputerowych około 1,25 mld złotych. Zdaniem analityków, firmy IT, obsługujące ten sektor, nie będą musiały obawiać się spadku wartości zleceń. Wysokie nakłady banków są spowodowane rozbudową systemów informatycznych, z których najważniejsze jest integrowanie kilku systemów działających w danej instytucji w jeden scentralizowany system. (s. 8)

Do 2003 roku Dolphin Associates, fundusz venture capital inwestujący wyłącznie w nowoczesne technologie, dokapitalizuje kilkanaście firm z Europy Środkowej i Wschodniej. Łączna kwota inwestycji ma wynieść 65 mln USD (280 mln złotych). „Nie rozbijemy tej kwoty na konkretne kraje. (...)Ponieważ Polska jest największym z rynków (Europy Środkowej i Wschodniej), przypuszczam, że większość inwestycji dokonamy nad Wisłą” powiedział investment manager w Dolphin Associates. (s. 3)

PRAWO I GOSPODARKA Aktywny dostęp do konta osobistego za pomocą telefonu komórkowego obsługującego protokół WAP wprowadza WBK wspólnie z Ideą. W ramach WBK24 wap można sprawdzić saldo rachunku, historię operacji, dokonać przelewu na konto własne lub obce, założyć lub zlikwidować lokatę, zmienić numer PIN, a także uzyskać dostęp do informacji o kursach walut. (s. 5)

PARKIET "Nie ma takiej ceny, której nie zapłacilibyśmy za UMTS" stwierdził Zenon Komar, doradca zarządu TP SA, pisze Parkiet. Podczas wczorajszego spotkania z inwestorami Komar stwierdził, że TP SA liczy, iż po wejściu telefonii trzeciej generacji (UMTS) jej spółka zależna PTK Centertel stanie się liderem na rynku. Jednocześnie poinformował, że po pierwszym półroczu br. Centertel zanotował stratę w wysokości 330 mln złotych.

WALL STREET JOURNAL Komisja Europejska ma wątpliwości co do największej w historii fuzji między Time Warner oraz amerykańskim dostawcą usług internetowych AOL. Ich zdaniem należący do AOL –u serwis on-lineowy może zmonopolizować rynek dostępu do Internetu w całej Europie. W poufnym raporcie władze Unii Europejskiej ostro skrytykowały fuzję i ostrzegają, że połączone firmy mogą całkowicie zmonopolizować rynek muzyczny i filmowy w Sieci. (Tech Center)